Do którego pojemnika wrzucać karton po mleku, a do którego blistry po lekach? Warszawa uruchomiła wyszukiwarkę odpadów, z której przez ostatni rok skorzystano 3,5 mln razy.

W 2020 r. tak jak i w poprzednim, najczęściej wyszukiwanym odpadem był karton po mleku. Odpowiedzi na pytanie, do którego pojemnika go wyrzucić, szukano ponad 73 tys. razy. Kolejne najczęściej wyszukiwane hasła to: blistry po lekach (ponad 50 tys. razy), plastikowa butelka po oleju (ponad 47 tys.), opakowanie po jogurcie (ponad 41 tys.) oraz styropian opakowaniowy (ponad 36 tys.).

„Wyszukiwarka zawiera ok. 800 pozycji i jest na bieżąco uzupełniana o nowe produkty, które zgłaszają użytkownicy. Rok 2020 jako rok pandemii spowodował, że w wyszukiwarce pojawiły się odpady, które wcześniej nie budziły zainteresowania, czyli jednorazowe maseczki, opakowania po żelu do rąk czy jednorazowe rękawiczki” – zapewnia rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

W 2020 r. wyszukiwarka zarejestrowała ok. 3,5 mln odwiedzin, a od momentu jej uruchomienia było to ponad 4 mln odwiedzających. To tak, jakby każdy warszawiak odwiedził ją więcej niż dwa razy.

Prawie 80 proc. użytkowników to osoby korzystające z tego narzędzia więcej niż jeden raz. Głównymi użytkownikami wyszukiwarki byli oczywiście warszawiacy, ale zaglądali do niej również mieszkańcy innych miast i ok. 750 osób z innych krajów.

Wyszukiwarka wystartowała w listopadzie 2019 r. Na stronie można znaleźć też podstawowe zasady selektywnej zbiórki odpadów, np. „Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów”, jak i „Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do odpadów zmieszanych”. Mieszkańcy mogą również sprawdzić swoją wiedzę w krótkim quizie.

Każda osoba, która ma wątpliwości, gdzie prawidłowo wyrzucić konkretny odpad, np. butelkę po oleju, może to sprawdzić zarówno na komputerze jak i w telefonie. Znajdzie tam odpowiedź, do jakiego pojemnika powinna wyrzucić dany odpad, a czasami także dodatkową sugestię, np. w przypadku blistrów po lekach jest to informacja, że przeterminowane leki oddajemy do punktu w aptece.

Jeśli w wyszukiwarce nie ma szukanego przedmiotu, użytkownik może przesłać pytanie do urzędu, który ma dodać do niej szukany odpad.

Jak informują przedstawiciele stołecznego ratusza, urząd otrzymał dużo zapytań od innych samorządów, które chcą wprowadzić podobne narzędzie u siebie. „To pokazuje, że projekt jest ważny i potrzebny mieszkańcom” – zauważa Karolina Gałecka.

Użytkownicy lubią też sprawdzać swoją wiedzę – na stronie wyszukiwarki najchętniej odwiedzali zakładkę Sprawdź się. Quiz wiedzy o segregacji miał blisko 180 tys. odsłon.

W ubiegłym roku do wyszukiwarki wprowadzono nową funkcję – Eko Sztuczka. Do opisów wybranych odpadów dodawane są informacje mówiące np. jak można odpady wykorzystać ponownie, jak przechowywać żywność, żeby dłużej była świeża czy informacje o jadłodzielniach. Funkcjonalność ma ułatwić użytkownikom działanie zgodnie z zasadą less waste (czyli stylem życia zakładającym ograniczanie ilości produkowanych odpadów do niezbędnego minimum).

Gdzie wyrzucać kartony po soku lub mleku? Zobacz jak segregować

Czytaj więcej

Skomentuj