Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Gdzie wyrzucać kartony po soku lub mleku? Zobacz jak segregować

Gdzie wyrzucać kartony po soku lub mleku? Zobacz jak segregować
20.01.2021, o godz. 20:16
czas czytania: około 2 minut
4

Co należy zrobić z takimi odpadami jak kartony po mleku lub soku? Nazwa opakowania może wskazywać, że należy je wyrzucić do pojemnika lub worka na papier. Jest to jednak bardziej skomplikowane, ponieważ karton po mleku lub soku jest specyficznym opakowaniem. Gdzie więc należy je wyrzucić?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Opakowania wielomateriałowe, takie jak kartony po mleku lub sokach, to rodzaj opakowań na produkty wykonanych z co najmniej dwóch różnych materiałów. Do ich produkcji mogą służyć np. tworzywa sztuczne, papier, czy aluminium. Materiałów, z których produkowane są tego typu opakowania nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych.

Karton po mleku lub soku to właśnie przykład opakowania wielomateriałowego. Trudno oddzielić poszczególne warstwy, z których składa się opakowanie. Recykling kartonów po mleku czy sokach jest możliwy, ale jest procesem dość skomplikowanym i wymagającym przede wszystkim dobrego surowca. Dlatego tak ważne jest odpowiednie segregowanie odpadów w domu.

Warto zatem pamiętać, że kartony po mleku lub soku wyrzucamy do pojemników lub worków na metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty. Wyrzucenie ich do odpowiedniego kosza sprawia, że mają znacznie większą szansę na recykling.

Co zrobić z nakrętką / zakrętką?

Opakowania przed wyrzuceniem do kosza warto opróżnić z płynu i zgnieść. Zajmują wtedy mniej miejsca i ułatwi to ich segregację, sortowanie i przetworzenie.

W przypadku kartonów po mleku i sokach pojawia się także pytanie co zrobić z zakrętką. Jej odkręcenie sprawi, że łatwiej będzie zgnieść karton. Nakrętkę można następnie wyrzucić oddzielnie (również do żółtego pojemnika), oddać na cele charytatywne bądź z powrotem zakręcić karton.

Zakrętki można wykorzystać również w formie upcyklingu, nadając im drugie życie np. poprzez własnoręczne tworzenie ozdób.

Kartony po mleku
Mleko w kartonach

Kartony po mleku i sokach. Recykling i przetwarzanie

Kartony po mleku i sokach po trafieniu do sortowni są wysortowywane z innych odpadów z frakcji tworzyw sztucznych i metali. Z odpadów zmieszanych udaje się “wyłapać” zaledwie 1 promil kartonów po płynnej żywności.

Najpopularniejszym sposobem wybrania kartoników pozostaje selekcja ręczna w kabinie sortowniczej, w drugiej kolejności stosowane są separatory optyczne i balistyczne.

Odpady wielomateriałowe, takie jak właśnie kartony po sokach i mleku, można poddawać recyklingowi na kilka sposobów. Jedna z możliwości przetwarzania opiera się na rozwłóknieniu papierowej części kartonów, aby odzyskać z nich włókna papieru, które są następnie wykorzystywane do tworzenia nowych wyrobów papierniczych.

Innym sposobem przetwarzania jest np. produkcja płyt wykorzystywanych w meblarstwie i budownictwie.

Z kolei aluminium i polietylen są przede wszystkim wykorzystywane energetycznie. Jednak cały czas testowane są nowe możliwości rozdzielenia tych materiałów i ich ponownego wykorzystania.

Coraz więcej osób wie, jak odpowiednio segregować odpady

Czytaj także:

Coraz więcej osób wie, jak odpowiednio segregować odpady
Segregacja śmieci 2021. Jak segregować odpady? [PORADNIK]
Rośnie segregacja kartonów po mleku i sokach
Segregacja śmieci na 5 frakcji: fakty i mity

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (4)


Pomiot szatana

Komentarz #151097 dodany 2021-05-02 16:22:18

Jeżeli producent piszę iż jest to produkt mieszany to po co dawać do recyklingu. Ludzie. Recykling tych odpadów jest nie opłacalny na całym świecie.


y8uioj

Komentarz #166492 dodany 2021-12-21 23:06:24

50 procent recykling miało być w 2020 osiągnięte ci co nie segregują lub nie wiedzą obyście definitywnie musieli z tym skończyć i obuście dostali wielkie kary z ue które by przyniosły rezultat. Bo jesteście szkodnikami i niesegregując nieszczycie własciwie planetę.


yiuj

Komentarz #166493 dodany 2021-12-21 23:09:59

I w takim wieżowcu gdzie jest zsyp ludze czemu wy nie wiecie że tam tylko śmieci pozostałe po segregacji lub nienadające się do przetworzenia lub recyklingu tylko i wyłącznie takie należy tam wrzucać!!!! JEst 5 frakcji śmieci spośród 4 to odpady nadające się do recykling lub ponownego wykorzystania. A jak w wieżowcu jest zsyp to nawet na 1% nie ma mowy o segregacji. I nawet gdyby ludzie wiedzieli co należy tam wrzucać i tam wrzucaliby ludzie co tam chcą. Oby dostali wielkie kary z ue za brak segregacji szkodnicy jebani!


Greds

Komentarz #210263 dodany 2022-10-20 02:07:30

Pytanie było, - gdzie wyrzucać kartoniki po mleku. Czy aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba czytać prace doktorską. I tak jest ze wszystkim. Jest pytanie, to powinna być krótka rzeczowa odpowiedź.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024