Geotermia nieco inaczej. Nowy projekt w Wielkiej Brytanii

Geotermia nieco inaczej. Nowy projekt w Wielkiej Brytanii
szp
19.11.2018, o godz. 14:01
czas czytania: około 1 minuty
0

Energia z geotermii pochodzi z gorącej wody wydobywanej z wnętrza Ziemi. Tymczasem w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się właśnie odwierty oparte na nieco innej technologii. Zimna woda będzie tam wpompowywana pod ziemię, a dopiero potem - już po podgrzaniu - wydobywana.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W pobliżu Redruth w Kornwalii rozpoczęły się prace przy dwóch odwiertach o głębokości 4,5 i 2,5 km – najgłębszych w Wielkiej Brytanii. Właściwości termiczne tamtejszych skał granitowych sprawiają, że temperatura na tej głębokości sięga 200°C.

Zimna woda zostanie zatłoczona z powierzchni, a po podgrzaniu wypompowana z powrotem. Para z podgrzanej wody ma napędzać turbiny wytwarzające energię elektryczną dla około 3 tys. domów.

Odwierty potrwają siedem miesięcy. Specjaliści z prowadzącej je firmy Geothermal Engineering uważają, że kluczową kwestią będzie przepuszczalność skał.

Projekt ma kosztować 18 mln funtów (około 84 mln zł) i otrzymał 10,6 mln funtów (49,5 mln zł) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kolejne 2,4 mln funtów (11,6 mln zł) pochodził z budżetu hrabstwa, a 5 mln (23,3 mln zł) od prywatnych inwestorów.

Według obliczeń brytyjskich naukowców, geotermia może tam dostarczyć około 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną. Wielka Brytania mocno stawia na energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych. W kwietniu br. padł tam rekordy – przez 55 godzin prąd był wytwarzany tylko z energii pochodzącej z OZE.

Źródło: BBC

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024