Celem Inspekcji Ochrony Środowiska jest wzmożenie kontroli i tropienie nieprawidłowości. Zadeklarował to w Krakowie Paweł Ciećko, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Paweł Ciećko był jednym prelegentów drugiego dnia konferencji “Kompleksowa gospodarka odpadami”. – Bardzo fajne i ciekawe wykłady. Obiecuję, że jeśli będę miał możliwość to będę chciał pojawiać się na wszystkich państwa konferencjach – rozpoczął swoje wystąpienie Paweł Ciećko. – To ja jestem dla Państwa, a nie odwrotnie.

W dalszej części swego wystąpienia wskazał na nowe uprawnienia kontrolne, jakie dają Inspekcji Ochrony Środowiska zmiany prawne, przyjęte przez parlament w lipcu tego roku. W jego ocenie ich istotą jest stworzenie silnych pionów kontrolnych.

– Za tym idą pieniądze na 600 nowych etatów oraz na podwyżki dla pracowników. To była kwestia od wielu lat bardzo zaniedbana – mówił inspektor Ciećko. – Zakupimy profesjonalne drony do działań operacyjnych, które będą mogły pracować nie tylko w dzień, ale także nocą. Zbudujemy centralne laboratorium badawcze.

GIOŚ ma nowego szefa. To były wojewódzki inspektor ochrony środowiska

GIOŚ w swych działaniach ma być stanowczy i konsekwentny. – Z całą surowością chcemy karać tych, którzy na to zasługują, ale też chwalić działających zgodnie z obowiązującymi przepisami – stwierdził Paweł Ciećko. – Nie może być tak, że pali się u nas “nadsitówka”! Nie waham się tego powiedzieć, że zajmują się tym firmy, które nigdy nie powinny otrzymać zezwolenia.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska zadeklarował również, że jednym z jego priorytetów jest kontynuacja prac związanych z przygotowaniem regulacji prawnych dotyczących uciążliwości zapachowych.

Drugiego dnia konferencji debata toczy się wokół dwóch głównych tematów: selektywnej zbiórki odpadów biodegradowalnych oraz rozwiązań systemowym w branży gospodarki odpadami.

W czwartek, ostatni dzień krakowskiej konferencji, uczestnicy wezmą udział w zwiedzaniu zakładu termicznego przekształcania odpadów.

Branża gospodarki odpadami nie chce patologii

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj