Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Jak Gliwice walczą ze smogiem?

Jak Gliwice walczą ze smogiem?
Barbara Krawczyk
11.01.2017, o godz. 12:58
czas czytania: około 2 minut
0

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic skomentował stan zanieczyszczenia powietrza w mieście oraz poinformował jak mieszkańcy mogą walczyć ze smogiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

– Zanieczyszczenie powietrza to w dużej mierze efekt spalania odpadów w przestarzałych instalacjach, to czym oddychamy zależy przede wszystkim od nas samychstwierdził prezydent Gliwic.

Komentując stan zanieczyszczenia powietrza w mieście, Zygmunt Frankiewicz podkreślił także, że walka o poprawę jakości powietrza będzie trwała jeszcze wiele lat. Według prezydenta, im większa będzie społeczna presja na osoby, które zatruwają wszystkich oraz nacisk na samych na rządzących w sprawie wdrożenia odpowiednich narzędzi prawnych, tym lepiej.

Frankiewicz zwrócił też uwagę, że, aby skutecznie walczyć ze smogiem, potrzebne są zmiany w prawie, szczególnie jeśli chodzi o kontrole i standardy emisyjne urządzeń grzewczych.

– W 2010 r. Miasto Gliwice zwróciło się do ówczesnego ministra środowiska w ramach konsultacji projektu zmiany ustawy Prawo ochrony środowiska z postulatem uregulowania środków nadzoru i kontroli. Nie posiadamy bowiem uprawnień do wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń w warunkach użytkowania istniejących palenisk węglowych czy ograniczeń w spalaniu najbardziej emisyjnych paliw typu muły węglowe i floty. Takie działania może jednak podjąć Sejmik Województwa Śląskiego w ramach tzw. uchwały antysmogowej – wyjaśnił Frankiewicz. Jednocześnie wyraził nadzieję, że w tym roku postulaty zgłoszone przed samorządy znajdą się w odpowiednich aktach prawnych.

Prezydent przypomniał również, że w Gliwicach od dawna już można skorzystać z dofinansowania wymiany węglowych systemów grzewczych i wymienić je na bardziej ekologiczne. Obecnie z takiej możliwości skorzystało już ponad 5 tys. gospodarstw domowych (25 proc.).

Warto podkreślić, że na terenie miasta nie ma ograniczeń w przyjmowaniu wniosków o dofinansowanie, a rocznie w Gliwicach składanych jest ich ok. 300. Miasto dofinansowuje do 50 proc. kosztów takiej wymiany. Od początku roku maksymalny poziom dofinansowania został podniesiony z 2 tys. do 4 tys. zł (dla osób fizycznych).

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025