Jak co roku w ostatnią sobotę marca organizowana jest akcja Godzina dla Ziemi. W wielu miastach na świecie na 60 minut zgasną iluminacje. W wydarzenie po raz kolejny włącza się Warszawa. Zgaśnie też iluminacja Senatu.

W tym roku Godzina dla Ziemi wypada 25 marca. Po raz kolejny w tę akcję angażuje się m.in  polska stolica, a wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydenta Warszawy. O godzinie 20.30 na 60 minut wyłączone zostaną m.in. światła Pałacu Kultury i Nauki oraz iluminacje murów obronnych Starego Miasta i na moście Śląsko-Dąbrowskim. W tegoroczną akcję włączają się także stołeczne placówki edukacyjne i instytucje kultury.

W akcję włączył się również Senat, który na godzinę wygasi iluminację gmachu Senatu i światła w budynku.

O akcji Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi to ogólnoświatowa akcja organizowana przez World Wild Fund, w ramach której osoby prywatne, firmy i miasta wyłączają na godzinę światła i iluminacje. Takie działanie ma skłonić do refleksji na temat środowiska i tego, jak każdy z nas może wpłynąć na jego ochronę. Tegoroczne wydarzenie poświęcone jest walce z wymieraniem gatunków. “W ciągu ostatnich 50 lat monitorowane populacje gatunków zwierząt zmniejszyły się o 69 proc. Różnorodność biologiczna planety Ziemi to podstawa naszego istnienia. Jedyną szansą na zachowanie przyrody i różnorodności jest objęcie jej ochroną.” – alarmuje WWF.

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi poświęcona jest walce z zanikiem różnorodności biologicznej, czyli wymieraniem gatunków.

W związku z powyższym WWF zwraca się do premiera z petycją

Oto postulaty WWF:

  • rozszerzenie obecnych i stworzenie nowych obszarów chronionych (w tym parków narodowych),
  • objęcie 30% lądu i 30% mórz Polski obszarami chronionymi
  • objęcie 10% obszaru lądu i 10% mórz Polski ochroną ścisłą (obecnie jest ich zaledwie ok 1,5% na lądzie),
  • stworzenie planu odbudowy zasobów przyrodniczych.

Treść całej petycji

Czytaj więcej

Skomentuj