Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolia zaprasza do programu tworzenia ogrodów deszczowych

Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolia zaprasza do programu tworzenia ogrodów deszczowych
pap/jw
25.06.2024, o godz. 7:58
czas czytania: około 2 minut
0

Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolia ogłosiła nabór do programu "Ogrody deszczowe GZM". Pomoże tym przedstawicielom – także najmłodszym – przedszkoli, szkół, uczelni i organizacji pozarządowych, którzy chcą w swoim otoczeniu mądrze i ekologicznie wykorzystać wody opadowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Jak podano w poniedziałkowej informacji gliwickiego magistratu o przedsięwzięciu, nabór trwa do 2 lipca br., a zakwalifikowani uczestnicy programu będą pracowali jesienią br. Najpierw wezmą udział w zajęciach teoretycznych o tworzeniu i pielęgnacji ogrodów deszczowych, a potem pod okiem eksperta założą ogrody na terenach, których są właścicielami lub zarządcami.

Warsztaty i pilotaż

Tereny powinny być ogólnodostępne, w obszarze zwartej zabudowy, z dostępem do wody opadowej z dachu, gdzie będzie możliwość zagospodarowania deszczówki. Warunkiem jest również wskazanie nieruchomości znajdującej się w tzw. obszarze rewitalizacji.

Koszt warsztatów zakończonych założeniem ogrodu sfinansuje Metropolia. Obowiązkiem osób i instytucji biorących udział w warsztatach praktycznych będzie opiekowanie się i bieżące utrzymanie ogrodu deszczowego przez minimum trzy lata.

Już wcześniej, w kwietniu br., Metropolia prowadziła nabór do pilotażu “Ogrodów deszczowych GZM” – dla uczniów. Także w nim założono wiosenne warsztaty z założeniem dziewięciu ogrodów deszczowych. Pilotaż przygotowano we współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie.

O zielonej retencji w miastach debatowali w Gdańsku

Ogród deszczowy w praktyce

Samorządowcy z regionu wskazują, że ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, jednak wyróżnia się dodatkowymi właściwościami pomagającymi w trakcie suszy i podczas obfitych ulew. Ogród taki można założyć w gruncie lub w pojemniku. Jest zasilany przez wody opadowe zbierane np. z drogi lub dachu.

Kluczowe jest takie przygotowanie warstw podłoża o różnej przepuszczalności i chłonności wilgoci, by ograniczały one spływ wody opadowej do kanalizacji, dając możliwość jej gromadzenia i filtrowania.

To sprawia, że podczas upałów i suszy woda zgromadzona w ogrodzie deszczowym może zostać użyta do podlewania zieleni, co zapobiega przesuszaniu i umieraniu roślin, natomiast w trakcie obfitych ulew nadmiar wody jest gromadzony przez ogrody, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko podtopień oraz gnicia roślin.

Ogólne utrzymanie ogrodu deszczowego jest mało wymagające. W zależności od rodzaju gruntu można zdecydować się na ogród deszczowy suchy (sprawdzi się w przypadku gruntu o dobrej przepuszczalności) lub mokry (dobry przy gruncie o słabej przepuszczalności).

GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja – mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu – skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez ok. 2,25 mln osób. Wśród ustawowych zadań Metropolii ustalono planowanie przestrzenne, działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, transport publiczny i promocję.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR3 Fundacja Sendzimira [22.09-12.10.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024