Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolia zaprasza do programu tworzenia ogrodów deszczowych

Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolia zaprasza do programu tworzenia ogrodów deszczowych
pap/jw
25.06.2024, o godz. 7:58
czas czytania: około 2 minut
0

Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolia ogłosiła nabór do programu "Ogrody deszczowe GZM". Pomoże tym przedstawicielom – także najmłodszym – przedszkoli, szkół, uczelni i organizacji pozarządowych, którzy chcą w swoim otoczeniu mądrze i ekologicznie wykorzystać wody opadowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Jak podano w poniedziałkowej informacji gliwickiego magistratu o przedsięwzięciu, nabór trwa do 2 lipca br., a zakwalifikowani uczestnicy programu będą pracowali jesienią br. Najpierw wezmą udział w zajęciach teoretycznych o tworzeniu i pielęgnacji ogrodów deszczowych, a potem pod okiem eksperta założą ogrody na terenach, których są właścicielami lub zarządcami.

Warsztaty i pilotaż

Tereny powinny być ogólnodostępne, w obszarze zwartej zabudowy, z dostępem do wody opadowej z dachu, gdzie będzie możliwość zagospodarowania deszczówki. Warunkiem jest również wskazanie nieruchomości znajdującej się w tzw. obszarze rewitalizacji.

Koszt warsztatów zakończonych założeniem ogrodu sfinansuje Metropolia. Obowiązkiem osób i instytucji biorących udział w warsztatach praktycznych będzie opiekowanie się i bieżące utrzymanie ogrodu deszczowego przez minimum trzy lata.

Już wcześniej, w kwietniu br., Metropolia prowadziła nabór do pilotażu “Ogrodów deszczowych GZM” – dla uczniów. Także w nim założono wiosenne warsztaty z założeniem dziewięciu ogrodów deszczowych. Pilotaż przygotowano we współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie.

O zielonej retencji w miastach debatowali w Gdańsku

Ogród deszczowy w praktyce

Samorządowcy z regionu wskazują, że ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, jednak wyróżnia się dodatkowymi właściwościami pomagającymi w trakcie suszy i podczas obfitych ulew. Ogród taki można założyć w gruncie lub w pojemniku. Jest zasilany przez wody opadowe zbierane np. z drogi lub dachu.

Kluczowe jest takie przygotowanie warstw podłoża o różnej przepuszczalności i chłonności wilgoci, by ograniczały one spływ wody opadowej do kanalizacji, dając możliwość jej gromadzenia i filtrowania.

To sprawia, że podczas upałów i suszy woda zgromadzona w ogrodzie deszczowym może zostać użyta do podlewania zieleni, co zapobiega przesuszaniu i umieraniu roślin, natomiast w trakcie obfitych ulew nadmiar wody jest gromadzony przez ogrody, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko podtopień oraz gnicia roślin.

Ogólne utrzymanie ogrodu deszczowego jest mało wymagające. W zależności od rodzaju gruntu można zdecydować się na ogród deszczowy suchy (sprawdzi się w przypadku gruntu o dobrej przepuszczalności) lub mokry (dobry przy gruncie o słabej przepuszczalności).

GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja – mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu – skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez ok. 2,25 mln osób. Wśród ustawowych zadań Metropolii ustalono planowanie przestrzenne, działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, transport publiczny i promocję.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024