Umowę na zakup dwóch autobusów o napędzie hybrydowym podpisali Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego, z prezesem gorzowskiego MZK Romanem Maksymiakiem. Obecnie po Gorzowie jeździ sześć takich autobusów.

Zarząd województwa przyznał Miejskiemu Zakładowi Komunikacji Miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim 1,5 mln zł na zakup dwóch klimatyzowanych autobusów niskopodłogowych z napędem hybrydowym, wyposażonych w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz spełniających wymagania normy EURO6d. Pojemność planowanego taboru pasażerskiego to 170 osób. Wartość projektu to 2,6 mln zł, unijne dofinansowanie wynosi 1,5 mln zł.

– Od kilku lat intensywnie zmieniamy tabor MZK. Największa zmiana dotyczy oczywiście tramwajów, niemniej systematycznie do ruchu wprowadzany coraz nowocześniejsze autobusy – podkreślił prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. – Zależy nam na tym, by pasażerowie podróżowali w coraz lepszych warunkach, licząc jednocześnie, że część mieszkańców docelowo zrezygnuje z samochodów, właśnie na rzecz komunikacji autobusowej.

Ekologiczna komunikacja zbiorowa to również jeden z priorytetów działań zarządu województwa lubuskiego, zwłaszcza w zakresie możliwości wsparcia finansowego.

– Staramy się, aby nasz region był jednym z liderów w zakresie ochrony środowiska. Jednym z elementów dbałości o czyste powietrze jest niskoemisyjny transport. W Zielonej Górze już funkcjonuje ekologiczny tabor autobusowy, zakupiony ze środków unijnych. Gorzów w pierwszej kolejności postawił na tramwaje. Teraz czas na modernizację taboru autobusowego – powiedział Marcin Jabłoński.

Czytaj więcej

Skomentuj