Gorzów Wlkp. dołącza do miast, które ograniczają koszenie i zakładają łąki kwietne

Gorzów Wlkp. dołącza do miast, które ograniczają koszenie i zakładają łąki kwietne
26.05.2020, o godz. 8:41
czas czytania: około 3 minut
0

Gorzów Wielkopolski przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między innymi sytuację dotyczącą ograniczenia koszenia traw i tworzenia łąk kwietnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nowe standardy koszenia i łąki kwietne mają być odpowiedzią na trudną sytuację klimatyczną i przedłużające się okresy suszy.

Nowe standardy koszenia

Dotychczas, w mieście na terenach płaskich trawniki były koszone średnio 4 razy w roku,
a na skarpach 3 razy. Ilość koszeń była modyfikowana w zależności od różnorodności roślin i od warunków pogodowych. Ze względów bezpieczeństwa w ruchu drogowym na głównych ciągach komunikacyjnych koszenia odbywały się częściej 5 – 6 razy w roku, a w częściach miasta, gdzie nie było takiej konieczności 2 – 3 razy w roku. Warunki pogodowe powodowały, że modyfikowano również ilość koszeń na skarpach.

W tej regule były dwa wyjątki. W centrum miasta, w parku Wiosny Ludów, ze względu na jego charakter, przyjmowano, że utrzymywana będzie trawa nie wyższa niż 10 cm. Z kolei na terenach nad Wartą (błonia ulicy Fabrycznej, Wału Okrężnego, okolice ścieżki rowerowej przy Moście Lubuskim) planowano średnio 8-krotne zabiegi koszenia.

Ze względu na występujące okresy suszy, uznano potrzebę ograniczenia liczby koszeń.
Aktualna propozycja, której wdrożenie w życie rozpocznie się w najbliższych dniach opiera się na kilku zasadach:

  • w centrum miasta oraz na nadwarciańskich błoniach liczba koszeń zostanie zmniejszona do 2-3 w sezonie;
  • na dużych połaciach miejskich terenów sprzyjanie wytworzeniu naturalnie powstających łąk kwietnych. Chodzi o park 750-Lecia, park Górczyński, park Przy Szpitalu Psychiatrycznym, błonia za Filharmonią, błonia nad Wartą oraz tereny przy ul. Żelaznej. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, zajmujących się tworzeniem łąk kwietnych, koszenia zostaną na tych terenach ograniczone do maksymalnie dwóch koszeń. Prowadzone będą wykaszaniem o charakterze porządkującym stref bezpośrednio położonych przy placach zabaw, siłowniach, fontannach, ciągach komunikacyjnych. Pas takich wykoszeń będzie wynosił ok. 1,5 m;
  • zmniejszona zostanie liczba koszeń na dużych skarpach przy ulicach Podmiejskiej, Pomorskiej, Księdza Andrzejewskiego, Moniuszki, Bohaterów Warszawy, Aleji Konstytucji 3-go Maja, Olimpijskiej, Alei 11-go Listopada. Będą tam maksymalnie 2 koszenia, a razie konieczności nawet jedno koszenie. Ze względów bezpieczeństwa wykaszane będą 1,5 metrowe pasy, bezpośrednio przylegające do krawędzi jezdni oraz chodników;
  • w szerokich pasach rozdziału dróg powyżej 5 m będą 2 koszenia. Ze względów bezpieczeństwa prowadzone będą wykoszenia pasów przylegających;
  • ronda oraz wąskie pasy zieleni przyulicznej (szerokości do 5 m) z powodów bezpieczeństwa będą wykaszane częściej.

Łąki kwietne

We współpracy z fundacją „Łąka”, specjalizującą się propagowaniu oraz tworzeniu łąk kwietnych na terenach miast, planowane jest założenie łąki o pow. ok. 350 m2 w Parku 750 – lecia Miasta Gorzowa Wlkp. Jesienią ubiegłego roku teren pod łąkę został wyznaczony i przygotowany do wysiewu. Z fundacji otrzymano nieodpłatnie nasiona roślin kwitnących, które jesienią zostaną wysiane w parku. Łąka kwietna w tym miejscu powstałaby już wiosną, ale na przeszkodzie w pracach stanęła pandemia koronawirusa, która powstrzymała możliwość pracy fachowców, a potem problemem dla założenia łąki stała się susza. Prace prowadzone będą jesienią.

Ale to nie będzie jedyna kwietna łąka. W tym roku, jesienią, miasto zaplanowało wykonanie pierwszego etapu tworzenia łąk kwietnych – w parku Górczyńskim (pow. 1000 m2), w parku 750-lecia (pow. 3.000 m2), przy placu zabaw na ul. Matejki (pow. 500 m2) w pasie rozdziału jezdni przy al. Księdza Andrzejewskiego (pow. 3500 m2). Jedyną przeszkodą ograniczającą te plany może być trudna sytuacja finansowa budżetu miasta. Wtedy ich realizacja może się przesunąć w czasie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024