Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Gorzów Wlkp. inwestuje w system retencji wód opadowych

Gorzów Wlkp. inwestuje w system retencji wód opadowych
PU/PAP
12.09.2022, o godz. 12:13
czas czytania: około 2 minut
0

Inwestycje w zagospodarowanie wód opadowych w Gorzowie Wlkp. to jeden z większych programów retencyjnych realizowanych obecnie w polskich miastach. Projekt dotyczy budowy i modernizacji 14 km kanalizacji deszczowej oraz wykonania 26 nowych zbiorników retencyjnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Gorzów Wlkp. Inwestuje w retencję ponad 80 mln zł przy zewnętrznym dofinansowaniu, głównie z UE, na poziomie prawie 70 mln zł.

– Projekt będący pierwszym etapem zagospodarowania wód opadowych na terenie miasta zakończy się 2023 r. Większość z ujętych w nim zadań inwestycyjnych jest już gotowa – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik UM Gorzowa Wlkp.

Racjonalne wykorzystanie opadów

Celem przedsięwzięcia jest minimalizacja skutków podtopień wynikających z gwałtownych opadów i, co nie mniej ważne, gromadzenie i racjonalne wykorzystywanie wód opadowych w okresach suszy. Inwestycje związane z modernizacją i rozbudową systemu retencji wody opadowej rozpoczęły się w 2019 r. w obszarach ulic Żwirowej, Słowiańskiej, Szmaragdowej i Olimpijskiej. Projekt objął również sieć kanalizacji deszczowej razem ze zbiornikami w ramach rozbudowy drogi krajowej nr 22 oraz budowy centrum edukacji przy ul. Warszawskiej, a pod koniec ubiegłego roku projekt poszerzono o budowę kanalizacji deszczowej w ul. Żwirowej.

Część prac zakończona

Do tej pory zakończono roboty związane z budową i modernizacją kanalizacji deszczowej na obszarze zlewni ulic Słowiańskiej i Szmaragdowej, w ramach budowy centrum edukacji oraz w części zlewni ul. Żwirowej i zlewni ul. Olimpijskiej. Wielu specjalistów zwraca uwagę, że w obliczu zachodzących zmian klimatycznych retencja wód opadowych jest niezwykle ważna, a w Polsce służąca jej infrastruktura jest niewystarczająca.

– Po zakończeniu realizacji pierwszego etapu modernizacji i rozbudowy systemu, w planach jest kontynuacja inwestycji w tym zakresie, tak by w całym mieście mógł funkcjonować wydajny i sprawny system retencji wód opadowych – dodaje rzecznik.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024