Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Gospodarka komunalna w gestii lokalnej. #wybieramsrodowisko

Gospodarka komunalna w gestii lokalnej. #wybieramsrodowisko
Cza
11.09.2023, o godz. 14:32
czas czytania: około 2 minut
0

Anna Paluch była naszym kolejnym gościem w ramach projektu #wybieramsrodowisko. Poseł Prawa i Sprawiedliwości i kandydatka w najbliższych wyborach jest zdecydowaną zwolenniczką spółek komunalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Zagospodarowanie i odbieranie odpadów, sprawy ściekowe i inne zagadnienia komunalne powinny być w gestii lokalnej. To najlepsze rozwiązanie, bo przedstawiciele miejscowej społeczności najlepiej pilnują „swoich spraw”. Pozwolę sobie podać przykład Warszawy, która pozbyła się zaopatrzenia w energię i innych usług komunalnych. Taki proceder powoduje negatywne sytuacje, gdy firma prywatna wykupuje zakład, nie inwestuje w niego, i jak się okazuje, że nic więcej nie może wycisnąć dla siebie, po interwencjach mieszkańców łaskawie odsprzedaje miastu. A samorząd znów musi wydawać publiczne pieniądze, by wszystko działało dobrze i bezkolizyjnie – mówi Paluch.

System kaucyjny potrzebuje czasu

Posłanka dodaje, że w małych miejscowościach spółki komunalne działają lepiej niż w większych. – Choć oczywiście mierzą się z wieloma trudnymi sytuacjami. Jeden z problemów stanowi długie oczekiwanie na zatwierdzanie taryf wodnych. W odpowiedzi słyszą „nie bo nie”. Brakuje racjonalności, trzeba to zmienić. Z kolei w przypadku dużych aglomeracji kontrola radnych jest słabsza i mamy do czynienia z zawyżaniem cen za usługi. Zatem w dużych miastach trzeba utrzymać przepisy chroniące mieszkańców przed zbyt wysokimi cenami, twardy reżim, a zmniejszyć go w mniejszych ośrodkach – analizuje Anna Paluch.

Przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości odniosła się także do rozwoju systemu kaucyjnego. – To bardzo dobra informacja, że udało się uchwalić stosowną uchwałę. Byłabym za tym, by zobaczyć jak to się rozwinie i dopiero po roku przepisy ewentualnie doprecyzować, uszczelnić i wprowadzić ROP. Zobaczmy najpierw jak sobie sektor poradzi z tym rozwiązaniem. Tym bardziej że Polska ma swoją specyfikę, jesteśmy dużym krajem, z własnymi uwarunkowaniami, innymi niż w mniejszych państwach. A my jesteśmy zawsze otwarci na głos opinii publicznej – dodaje posłanka PiS-u.

Termiczne przekształcanie i geotermia

Nasza rozmówczyni popiera termiczne przekształcanie odpadów. – Trzeba jednak cierpliwie tłumaczyć społecznościom lokalnym, że marnotrawstwem jest wyrzucanie odpadów, które można wykorzystać energetycznie. W gospodarce musimy zmniejszyć składowanie odpadów, by osiągnąć zamierzone cele. Bezpieczne metody termicznego przekształcania odpadów w tym pomogą – to plus zarówno dla ciepłownictwa jak i gospodarki. Widzę również potencjał w geotermii. Co prawda to duże inwestycje, ale poczynione jednorazowo i zapewniające bezemisyjność. Potem można czerpać korzyści i racjonalizować działania – podsumowuje Anna Paluch.

Redakcja „Przeglądu Komunalnego” i portalukomunalnego.pl wspólnie z organizacjami  samorządowymi i branżowymi prowadzi projekt #wybieramśrodowisko. W ramach tego projektu prezentujemy zagadnienia, które powinny zostać zauważone przez kandydatów do parlamentu. Więcej rozmów na temat ochrony środowiska i gospodarki komunalnej można znaleźć tutaj

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024