W zeszłym tygodniu dokonano uroczystego odbioru gostyńskiej stacji uzdatniania wody po zakończeniu prac modernizacyjnych. Prace te wykonała firma HydroMarko z Jarocina. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 5 mln zł.

Modernizacja stacji jest najpoważniejszą inwestycją Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gostyniu w ostatnich latach. Efektem prac jarocińskiej firmy jest lepsza jakość wody płynącej w gostyńskich kranach. Zawartość żelaza jest obecnie trzykrotnie mniejsza od norm, a zawartość manganu dwa razy mniejsza od norm. Gostyńska woda jest również dwa razy mniej mętna niż wymagają tego normy.

Dzięki modernizacji o 10% zmalało zużycie energii energetycznej potrzebnej do wytworzenia wody. Obecnie ZWiK w Gostyniu produkuje 125 metrów sześciennych na godzinę. Dzięki nowoczesności stacji uzdatniania wody geolodzy pozwolili gostyńskim wodociągom na wydobywanie 208 metrów sześciennych wody na godzinę z lasu przy ul. Starogostyńskiej.

Zmodernizowana stacja miała okazję sprawdzić się już po nawałnicy, która przeszła w czwartek 23 lipca 2009 r. Dzięki nowoczesnemu agregatowi prądotwórczemu, mimo dwudniowej przerwy w dostawie prądu, mieszkańcy Gostynia i okolic otrzymujący wodę z miejsowej stacji nie odczuli braku wody.

źródło: gostyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj