“Powołałem Annę Kornecką na funkcję Pełnomocnika Ministra do spraw Inwestycji i Zielonego Ładu” – przekazał w piątek wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin. W środę Kornecka została odwołana przez premiera Mateusza Morawieckiego ze stanowiska wiceministra resortu.

W środę premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Powodem miało być “zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwiania budowy domów 70 m kw. oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego”.

Kornecka po opublikowaniu informacji o odwołaniu napisała na Twitterze, że wchodząc do rządu postawiła sobie za cel ochronę praw przedsiębiorców.

– Nie ma zgody na drastyczne podnoszenie dla nich podatków i danin. Nie żałuję, że zapłaciłam za to dymisją. Dalej będę pracować na rzecz tych, dzięki którym Polska się rozwija – pracować tak, jak całe Porozumienie – oświadczyła.

We wtorek Kornecka skrytykowała propozycje Polskiego Ładu, ponieważ – jak oceniła – zaszkodzą wielu obywatelom. Według niej, teza, że 90 proc. Polaków zyska na podniesieniu podatków dla przedsiębiorców, jest nieprawdziwa.

“Kornecka będzie kontynuować prace nad nowelizacją tzw. ustawy odległościowej oraz założeniami do ustawy o REIT-ach” – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Na stronie internetowej ministerstwa podano, że w ramach obowiązków pełnomocnika Kornecka będzie m.in. kontynuowała prace nad założeniami nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. ustawą odległościową, “mającą wykorzystać krajowy potencjał lądowej energetyki wiatrowej i doprowadzić do zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych”.

Zapowiedziano też, że Kornecka nadal będzie pilotować rozpoczęte kilka tygodni temu prace międzyresortowego zespołu, który ma opracować założenia do ustawy o podmiotach inwestujących w najem nieruchomości, tzw. REIT-ach. To rodzaj funduszy inwestycyjnych pozwalających na ulokowanie środków w nieruchomościach przeznaczonych na wynajem, które – wskazuje MRPiT – mogą być atrakcyjną alternatywą np. dla lokat bankowych.

Czytaj więcej

Skomentuj