GOZ to szansa na rozwój gmin. Polskie miejscowości korzystają z doświadczeń Norwegii

GOZ to szansa na rozwój gmin. Polskie miejscowości korzystają z doświadczeń Norwegii
kb
20.10.2017, o godz. 16:32
czas czytania: około 2 minut
0

W Płońsku odbyła się konferencja, której tematem przewodnim była gospodarka o obiegu zamkniętym w gminach w Polsce i na świecie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Płońska konferencja była okazją do wymiany wiedzy wśród samorządowców z Mazowsza i przedstawicieli norweskich miejscowości Nes i Frogn.

Komunikacja publiczna na biogaz 

Norweskie doświadczenia potwierdzają, że nawet zamożne kraje, a może zwłaszcza one, przyjmują kurs na zmniejszanie zużycia surowców naturalnych. Wszędzie, gdzie to możliwe, powinny zająć te surowce, które są już w obiegu gospodarczym. Jak to powinno wyglądać w procesie budowlanym znakomicie ilustrują przykłady działań gmin Nes i Frogn.

To, że doświadczenia norweskie mogą być impulsem przyspieszającym wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym, potwierdzają przykłady rozwiązań zaadaptowanych z sukcesem w Płońsku. Uczestnicy mogli te informacje zweryfikować w praktyce, zwiedzając Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Płońsku.

Na terenie Esval Miljøpark (Parku Środowiskowego) w gminie Nes funkcjonuje punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz jedna z najnowocześniejszych w Europie biogazowni, w której przetwarzane są odpady spożywcze z Oslo, a wyprodukowany metan służy do napędu autobusów komunikacji publicznej w Oslo.

Obecnie prowadzone tam działania obejmują m.in. oczyszczanie zanieczyszczonych gleb i frakcji przemysłowych, przyjmowanie odpadów organicznych z Oslo i gminy Nes, pozyskiwanie gazu składowiskowego i wykorzystanie go w przetwarzaniu odpadów żywnościowych, przyjmowanie popiołu (recykling metali): sortowanie metali z popiołu ze spalarni z gminy Oslo w celu dalszego przetwarzania oraz funkcjonowanie stacji odbioru i unieszkodliwiania odpadów.

Płoński klaster energii już wkrótce?

Jak poinformowano podczas konferencji, istniejący od kilkunastu lat klaster OREEC (Oslo Renewable Energy and Environment Cluster) w Kjeller zrzesza 90 partnerów: przedsiębiorstw, instytutów badawczych i edukacyjnych oraz podmiotów publicznymi działających w dziedzinie energii odnawialnej i środowiska w regionie Oslo.

W Płońsku także planuje się utworzenie klastra, który przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności lokalnej gospodarki, a także poprawy bezpieczeństwa energetycznego i stanu środowiska naturalnego. Ideę klastra i koncepcję jego utworzenia (początkowo z udziałem gminy miasta Płońsk, PEC, PGK i PGE) zaprezentowali dr Grzegorz Gałek z UKSW w Warszawie oraz dr Jarosław Osiak z WSEiZ w Warszawie.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024