GOZ w polskich miastach - jak skutecznie wprowadzać circular economy?

GOZ w polskich miastach - jak skutecznie wprowadzać circular economy?
Kalina Olejniczak
14.11.2017, o godz. 20:42
czas czytania: około 2 minut
0

Jak wdrożyć w mieście gospodarkę o obiegu zamkniętym - to jeden z tematów trwającego w Krakowie kongresu Open Eyes Economy Summit.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Gospodarka “otwartych oczu” to nowy trend w myśleniu o rozwoju – podkreślał podczas wykładu inauguracyjne OEES dr Janez Potocnik, były komisarz Unii Europejskiej ds.nauki i badań oraz środowiska.

Wiek XX był wiekiem wzrostu w wielu dziedzinach – gospodarce, liczbie ludności, ale też ilości odpadów i zanieczyszczeń. Jednak rozwój przynoszący zbyt duże koszty społeczne i środowiskowe nie jest dobry.

Według Potocnika najważniejszym celem na przyszłość jest odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Sposobem na wdrożenie idei nowej ekonomii jest zaś m.in. gospodarka o obiegu zamkniętym. W jej centrum jest człowiek, a nie zysk – uzasadniał.

Gospodarka o obiegu zamkniętym w miastach była tematem jednego z wtorkowych paneli. O projektach realizowanych w Holandii mówił Marc de Wit, dyrektor Circle Economy. Wskazywał m.in. na projekt budowy 70 tys. nowych domów w Amsterdamie, do którego wykorzystane zostaną materiały z budynków wyburzanych.

Justyna Swat, architekt z Paryża, przedstawiła technologię wznoszenia budynków zaprojektowanych i wyprodukowanych w drukarkach 3D z materiałów w pełni biodegradowalnych. Wskazała też na rosnącą liczbę fablabów w miastach – w Barcelonie stały się one miejscem pracy setek osob, a także na coraz szerszy powrót do rzemiosła.

Jako przykład polskiego miasta wdrażającego rozwiązania circular economy prezentował się Kraków. Przejawia się to, zdaniem przedstawicieli miasta, zarówno w przetwarzaniu odpadów w działającej od 7 miesięcy spalarni, w wymianie taboru komunikacji miejskiej na elektryczny czy w gospodarce wodno-ściekowej, gdzie działa m.in. stacja fotowoltaiczna i turbina wodna.

Tworzona we współpracy z naukowcami strategia rozwoju Krakowa ma zasadzać się właśnie współpracy z ośrodkami uniwersyteckimi, podkreślała prof. Joanna Kulczycka z AGH.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024