Od blisko 16,5 do ponad 20 proc. wzrosną z początkiem kwietnia, w zależności od czasu trwania umowy, hurtowe ceny wody sprzedawanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) w Katowicach.

Firma zapewnia, że dąży do ustabilizowania rynku wody w woj. śląskim; temu służyć ma przewidywalna polityka cenowa. Zarząd GPW postanowił, że w latach 2010-2011 woda ma drożeć rocznie maksymalnie o wysokość inflacji z poprzedniego roku, zwiększonej o 2 proc. Firma zaproponowała też klientom stałą, naliczaną miesięcznie opłatę za utrzymanie podłączeń do systemu wodociągowego GPW i obsługę urządzeń pomiarowych.

Według informacji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, podwyżka wynika nie tylko ze wzrostu cen wody w GPW, ale również m.in. z podwyżki cen prądu oraz rosnących kosztów amortyzacji majątku firmy, którego wartość wzrosła o prawie 80 mln zł po przejęciu sieci i budowli, zbudowanej w Gliwicach z unijnych środków. Także z tego powodu wodociągi muszą zapłacić więcej podatku od nieruchomości.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największym w kraju i jednym z większych w Europie przedsiębiorstw wodociągowych. Z jego ujęć pochodzi ok. 80 proc. wody zużywanej na rynku Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Firma sprzedaje wodę w ponad tysiącu punktach odbioru wody. Obsługuje ponad 3 mln mieszkańców.

Większościowym właścicielem GPW jest samorząd woj. śląskiego.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj