Grupa Azoty ZAK rozpoczyna budowę Laboratorium Paliw Alternatywnych

Grupa Azoty ZAK rozpoczyna budowę Laboratorium Paliw Alternatywnych
PAP/dom
03.08.2022, o godz. 9:31
czas czytania: około 2 minut
0

Grupa Azoty ZAK rozpoczyna budowę Laboratorium Paliw Alternatywnych. Spółka zawarła umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, opiewającą na 19,5 mln zł. Ma być to pierwsza takie laboratorium w tej części Europy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty ZAK zawarła umowę z generalnym wykonawcą Laboratorium Paliw Alternatywnych. Inwestycja jest elementem realizacji Strategii Grupy Azoty na lata 2021-2030, w tym projektu Zielone Azoty, którego założeniem jest aktywność Grupy Azoty w rozwoju europejskiego rynku wodorowego. Zakończenie budowy obiektu nastąpi w 2023 r.

Laboratorium analityki wodoru

W zakresie umowy z generalnym wykonawcą, opiewającej na kwotę 19,5 mln zł, mieści się budowa laboratorium o powierzchni użytkowej ponad 900 m kw. W obiekcie, obok laboratorium analityki wodoru z pracownią fizykochemiczną, powstanie również pracownia analiz metali oraz niezbędne zaplecze dla obu działów.

– Laboratorium Paliw Alternatywnych to kolejny projekt realizowany w ramach ogłoszonej w zeszłym roku strategii Grupy Azoty do roku 2030, w tym naszego sztandarowego projektu Zielone Azoty. Rozwój technologii wodorowych jest jednym z kluczowych procesów umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, dlatego Grupa Azoty chce aktywnie w nim uczestniczyć – stwierdził prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

– Utworzenie Laboratorium Paliw Alternatywnych pozwoli nam na rozpoczęcie działalności w zakresie oznaczania jakości wodoru, przeznaczonego do stosowania w ogniwach paliwowych. To ważny z biznesowego punktu widzenia projekt dla całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty, która jest największym producentem wodoru w Polsce – podkreślił prezes Grupy Azoty ZAK Paweł Stańczyk.

Grupa Azoty zakłada, że biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój gospodarki wodorowej w Polsce, laboratorium będzie stanowiło istotny element tego procesu.

“Obecnie w Europie jest niewiele laboratoriów wykonujących analizy czystości wodoru. Nasze laboratorium będzie pierwszym w tej części Europy, a wykonywanie kompleksowych analiz wodoru dla automotive będzie kluczowym działaniem dopuszczającym paliwo do użytku. Tym samym stanie się ważnym ogniwem w rozwoju gospodarki wodorowej” – twierdził Grupa.

Wykorzystania technologii wodorowych w transporcie

Grupy Azoty współpracuje już z Toyota Motor Poland w zakresie wykorzystania technologii wodorowych w transporcie. Transport odgrywa istotną role wewnątrz grupy kapitałowej, której spółki znajdują się w różnych częściach Polski: w Tarnowie, w Policach, w Puławach, w Kędzierzynie-Koźlu.

“Współpraca z Toyota Motor Poland jest realizowana w ramach Dolnośląskiej Doliny Wodorowej” – informowała spółka w marcu.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wiceprezesa Grupy Azoty Puławy Grzegorza Kądzielawskiego spółka prowadzi intensywne prace, by wykorzystywać wodór w procesach logistycznych w grupie w transporcie kołowym, rzecznym, kolejowym. Chodzi też o współpracę z samorządami w ramach projektów dotyczących zielonego transportu.

Grupa Azoty to nie tylko największy w Polsce producent wodoru, ale też nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz istotny gracz na rynku produkcji tworzyw sztucznych i chemikaliów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024