Najpierw aktorka Katarzyna Ankudowicz oraz pisarz i tłumacz Tomasz Sadlik. Następnie aktorka Maja Bohosiewicz – artyści mówią “dość” i występują z pozwami przeciw Skarbowi Państwa i ratuszowi w Warszawie. Chcą odszkodowań w związku z zanieczyszczonym powietrzem.

– Pozywam państwo i miasto o odszkodowanie za brak dostępu do czystego powietrza – czytamy na profilu Ankudowicz na jednym z portali społecznościowych. Poprzez akcję #pozywamsmog aktorka zapowiada walkę z zaniedbaniami miasta, którą zamierza toczyć na sali sądowej.

Ankudowicz deklaruje, że całość uzyskanego odszkodowania przeznaczy na cel charytatywny. Zwraca również uwagę, że Warszawa nie jest odosobnionym przypadkiem, a problem ze smogiem dotyczy wielu innych miast.

– Jeśli będzie nas dużo, państwu polskiemu bardziej będzie się opłacało zająć się smogiem niż płacić nam odszkodowania – wyjaśnia.

Już kilkadziesiąt osób zwróciło się do reprezentującej mnie i @leszekzurek kancelarii w celu złożenia pozwów podobnych…

Posted by Katarzyna Ankudowicz on Tuesday, 3 April 2018

 

Pozwy w imieniu Ankudowicz i Sadlika przygotowała kancelaria Radosława Górskiego, która zapowiada, że wkrótce do sądu wpłyną kolejne wnioski.

– Informujemy, że 26 marca 2018 r. Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Górskiego złożyła w sądzie w imieniu aktorki – pani Katarzyny Ankudowicz oraz w imieniu pana Tomasza Sadlika (tłumacza, pisarza, twórcy Stowarzyszenia Pro Futuris) pozwy przeciwko Miastu Stołecznemu Warszawie i Skarbowi Państwa. Pozwy dotyczą odpowiedzialności za zanieczyszczenie powietrza (tzw. smog) w Polsce. Wkrótce do sądu trafią kolejne pozwy – czytamy w oświadczeniu.

#pozywamsmog #smogInformujemy, że 26 marca 2018 r. Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Górskiego złożyła w sądzie w…

Posted by Radca prawny Radosław Górski on Monday, 26 March 2018

 

Kampania antysmogowa #pozywamsmog ma coraz więcej zwolenników deklarujących chęć do jej przystąpienia. Akcja ma skłonić władze do podjęcia natychmiastowych działań w zakresie poprawy stanu powietrza.

Powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia, Górski wskazuje, że każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera ok 3 mln osób, a w Polsce – nawet 45 tys.

Stołeczny ratusz potwierdza wpłynięcie pozwu, jednak zdaniem magistratu jest on nieuzasadniony. – Rozbudowa metra, dotacje na wymianę pieców, zazielenianie miasta… wszystkie te inwestycje poprawiają jakość powietrza. Pozew przeciwko miastu Warszawa zdaje się być zupełnie nietrafionym pomysłem – powiedział w rozmowie z metrowarszawa.gazeta.pl rzecznik prasowy stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj