Budowa hali hermetyzacji w zakładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach ma ruszyć jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 18 mln zł.

– Najtrudniejsza część administracyjna za nami. Zdobycie wymaganych pozwoleń to długi proces, niewidoczny dla mieszkańców. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby przebiegł możliwie jak najszybciej i to się udało – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK w Katowicach.

Ostateczne decyzje: środowiskową i lokalizacyjną zakład otrzymał tuż przed wybuchem sytuacji związanej z koronawirusem. Z ogłoszeniem postępowania przetargowego, wstrzymano się ze względu na pandemię i niepewność na rynku budowlanym.

–  Ogłosiliśmy przetarg, gdy tylko warunki odrobinę się unormowały i teraz czekamy na oferty potencjalnych wykonawców obiektu. Koronawirus bez wątpienia wpłynie na harmonogram naszej inwestycji, ale będziemy działać najszybciej jak to możliwe w tej sytuacji – podkreśla wiceprezes. Termin składania ofert przez potencjalnych wykonawców wyznaczono na 21.05.2020 r.

Hermetyzacja odpadów na 5000 metrach kwadratowych

Hala hermetyzacji będzie zajmowała powierzchnię ponad 5000 m2. Będzie w niej dojrzewała frakcja biodegradowalna uzyskana ze zmieszanych odpadów komunalnych.

Stabilizat będzie poddawany procesowi dojrzewania w 10 żelbetowych, zamykanych komorach. Będą ona miały wentylatory napowietrzające w celu przyspieszenia dojrzewania.

Dodatkowo zbudowana będzie też instalacja przesiewania odpadów oraz systemy oczyszczania powietrza procesowego i odcieków. Z istniejącą infrastrukturą MPGK skomunikowana będzie hermetycznym łącznikiem. Inwestycja służy zatrzymaniu odoru związanego z przetwarzaniem odpadów, który utrudnia życie okolicznym mieszkańcom.

Nowoczesna kompostownia w Katowicach oddana do użytku

Zlikwidować odory

Wcześniej spółka przeprowadziła już działania zmniejszające uciążliwości zapachowe m.in. na terenie Dąbrówki Małej i Burowca, a także sosnowieckich Milowic. Jak informuje MPGK, były to m.in. częściowa hermetyzacja procesu przetwarzania odpadów, stosowanie środków antyodorowych, poddawanie się zewnętrznym kontrolom m.in. WIOŚ oraz szereg rozwiązań technologicznych. Bazowały one m.in. na wytycznych KE dotyczących najlepszych dostępnych technik, które należy stosować aby ograniczyć uciążliwe emisje do powietrza z etapów przetwarzania prowadzonych na otwartej przestrzeni.

Podjęto także działania w porozumieniu z okolicznymi miastami nt. rozpoznania potencjalnych źródeł uciążliwości na sąsiadujących terenach.

“Paliwa z odpadów” 2019 – wizyta w zakładzie MPGK Katowice [GALERIA]

Czytaj więcej

Skomentuj