Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Hennig-Kloska: państwowe spółki mogłyby pomóc w utylizacji niebezpiecznych odpadów

Hennig-Kloska: państwowe spółki mogłyby pomóc w utylizacji niebezpiecznych odpadów
MŁ/PAP
05.02.2024, o godz. 12:28
czas czytania: około 2 minut
0

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powiedziała w sobotę, że chciałaby wciągnąć w proces utylizacji szkodliwych odpadów państwowe spółki, by usunąć to "wąskie gardło". W TVN24 mówiła też, że resort szuka dodatkowych pieniędzy na walkę z nielegalnym składowaniem takich odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Szefowa resortu klimatu podkreśliła w sobotę wieczorem w programie “Rozmowy o końcu świata”, że rozwiązanie problemu nielegalnego składowania odpadów szkodliwych “musi być priorytetem rządu”.

W poszukiwaniu środków

“Niestety w budżecie mamy mało na to pieniędzy, ale szukamy tych pieniędzy nawet w ramach naszego resortu i być może uda nam się uzyskać na koniec kwietnia dodatkową pulę środków na ten cel. Szukamy na ten cel pieniędzy i absolutnie chcemy wesprzeć regiony” – powiedziała minister. Dodała, że “czekam na nowego szefa GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – PAP), bo to jest służba środowiskowa, która zajmuje się tematem odpadów, by zrobić duże spotkanie ze wszystkimi wojewodami i porządny plan sprzątania tego w oparciu o budżet nasz, który jest szykowany, możliwości województw”.Zwróciła uwagę, że “wąskim gardłem” w tym procesie jest utylizacja szkodliwych odpadów. “To jest problem do rozwiązania. Chciałabym wciągnąć w ten proces spółki Skarbu Państwa, aby pomogły nam ten problem rozwiązać, by przeprowadziły w ramach swoich możliwości inwestycje, które pozwolą nam ten problem rozwiązać” – wskazała.


 GOZ priorytetem

Wiceszefowa resortu klimatu Anita Sowińska zapowiedziała w połowie stycznia br., że priorytetem będzie gospodarka obiegu zamkniętego. “Jest wiele wyzwań, dyrektyw i rozporządzeń unijnych, które powoli są albo kończone, albo prace nad nimi właśnie się rozpoczynają” – podkreśliła.

Poinformowała wówczas, że do końca pierwszego kwartału “powinna zakończyć się aktualizacja stanu dostosowania się posiadaczy odpadów” do przepisów tzw. ustawy pożarowej z 2018 r., która zobowiązuje ich do wprowadzenie wyższych standardów dla składowisk odpadów. Ustawa była konsekwencją licznych pożarów składowisk w 2018 r. “Na początku 2024 r. do rozpatrzenia zostało około 24 proc. wniosków, co wskazywałoby na kończący się, lecz bardzo opóźniony etap wdrażania przepisów wprowadzonych w 2018 r. Potrzebna jest aktualizacja tego stanu, którą ministerstwo uzgodni z urzędami marszałkowskimi” – dodała.

150 mln w budżecie

Wiceministra przekazała, że w projekcie budżetu na 2024 r. rząd zabezpieczył na działania związane z dofinansowaniem zagospodarowania odpadów niebezpiecznych ponad 150 mln zł.

Anita Sowińska zapowiedziała również, że w lutym powinniśmy poznać nazwisko następcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ). Pod koniec 2023 r. odwołany został dotychczasowy szef inspekcji Krzysztof Gołębiewski i resort rozpisał nabór na nowego GIOŚ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024