Ustępujący ze stanowiska ministra środowiska Henryk Kowalczyk podsumował dwa lata pracy jako szef resortu. Poruszył kwestie m.in. Puszczy Białowieskiej, zmian klimatu oraz gospodarki odpadami. W nowym rządzie Kowalczyk będzie przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

W nowym składzie rządu ministrem środowiska ma być 28-letni Michał Woś. Powstało także Ministerstwo Klimatu, którym pokieruje Michał Kurtyka. Nowy resort przejmie kompetencje MŚ m.in. w sprawach odpadów oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Uważam, że udało nam się rozwiązać wiele ważnych kwestii. Przede wszystkim musiałem załagodzić temat Puszczy Białowieskiej oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Ostatecznie Puszcza ma zapewnioną właściwą ochronę i oczekujemy na uwagi do nowych aneksów z UNESCO. To duży krok – stwierdził minister Kowalczyk.

Walka ze smogiem

Minister przypomniał także o uruchomionych środkach finansowych na poprawę jakości powietrza w Polsce, w szczególności m.in. poprzez programy „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”.

BDO 750 x 300

– W sumie to ponad 100 mld zł przeznaczone nie tylko na przeprowadzenie termomodernizacji i wymianę przestarzałego pieca na nowoczesny sprzęt, ale także na inwestycję w fotowoltaikę – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Dokładna liczba osób korzystających z ulgi termomodernizacyjnej w roku 2019 będzie znana na koniec kwietnia 2020 r. po rozliczeniu PIT. Minister zwrócił także uwagę, że od 11 października br. obowiązują nowe normy informowania i alarmowania o smogu. – Dzięki temu Polacy będą ostrzegani częściej o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu – dodał.

Minister Kowalczyk mówił także o organizacji w Polsce szczytu klimatycznego COP24 oraz wsparciu dla rolników.

Mafia śmieciowa ma się czego bać?

W 2018 r. resort środowiska przygotował pakiet zmian legislacyjnych, które w zamyśle miały ograniczyć działalność szarej strefy w gospodarce odpadami. Większe uprawnienia zyskał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wprowadzono przepisy o obowiązkowym monitoringu.

– Kluczową kwestią było wprowadzenie całkowitego zakazu przywozu wszystkich rodzajów odpadów przeznaczonych do procesów unieszkodliwiania – powiedział Kowalczyk.

Innym elementem uszczelniającym system gospodarki odpadami jest także elektroniczna Baza danych odpadowych (BDO). Systematycznie tworzone są następne moduły programu. W styczniu 2020 r. uruchomione zostaną moduły ewidencji i sprawozdawczości.

Przygotuj się do BDO. Kolejne profesjonalne szkolenia już wkrótce w Katowicach, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu

Kolejną istotną kwestią były zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zniesiono “regionalizację”, co ma zaowocować likwidacją monopoli i zmów cenowych.

– Od teraz stawki za odbiór segregowanych odpadów mogą być niższe. Daliśmy takie możliwości, nagradzając chociażby osoby prowadzące przydomowe kompostowniki – powiedział minister.

– Uważam, że w pełni wykorzystaliśmy te niemal dwa lata wytężonej pracy na rzecz ochrony środowiska. Nie tylko udało nam się rozwiązać wiele problemów, ale także wprowadziliśmy mechanizmy systemowe, które będą funkcjonowały przez lata, a ich pozytywne skutki odczują w niedługim czasie wszyscy obywatele – ocenił Henryk Kowalczyk.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. To jest Ok, były Minister Środowiska podsumowuje działalność ministerstwa i swoją za okres dwóch lat, a nie ewakuuje się bez komentarza.

Skomentuj