Wcześniej podobne punkty udostępniły swoim klientom sklepy Ikea we Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie. Teraz w Krakowie uruchomiono dwie bezpłatne stacje, które obsłużą jednocześnie cztery samochody.

Specjalnie oznakowane stanowiska ładowania pojazdów elektrycznych powstały na parkingu Ikea Kraków w pobliżu wyjścia ze sklepu.

Stacje wyposażone są w gniazda do szybkiego ładowania prądem zmiennym w ogólnodostępnych dla samochodów elektrycznych standardach. Złącza o mocy 22 kW pozwalają na naładowanie akumulatorów do pełna w przeciągu jednej do maksymalnie trzech godzin. Tempo ładowania zależy od rodzaju pojazdu.

Budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest częścią strategii zrównoważonego rozwoju Ikea. Szwedzka sieć nieustannie angażuje się w działania na rzecz środowiska naturalnego i rozwija ofertę produktów pozwalających prowadzić bardziej zrównoważone życie na co dzień.

– Staramy się mieć pozytywny wpływ na ludzi i środowisko we wszystkich obszarach, w których działamy, a zrównoważony transport jest jednym z tych, na którym szczególnie nam zależy. Udostępniając bezpłatne stacje ładowania pojazdów elektrycznych, chcemy przyczynić się do popularyzacji niskoemisyjnych środków transportu, które w dużych miastach, zwłaszcza takich jak Kraków, są bardzo potrzebne – mówi Grzegorz Bochenek, kierownik marketingu Ikea Kraków.

Samochody elektryczne i hybrydowe z roku na rok cieszą się w stolicy Małopolski coraz większą popularnością. Jak wynika z danych Urzędu Miasta Krakowa, do końca listopada 2017 r. zarejestrowano w mieście 140 samochodów o napędzie elektrycznym i 1521 samochodów o napędzie hybrydowym.

Dla porównania – do końca 2016 r. po ulicach Krakowa jeździło 37 samochodów elektrycznych. W ciągu niespełna dwunastu miesięcy ich liczba wzrosła więc prawie czterokrotnie.

Czytaj więcej

Skomentuj