Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ile kosztuje Polskę zanieczyszczenie powietrza?

Ile kosztuje Polskę zanieczyszczenie powietrza?
jw
10.02.2017, o godz. 8:01
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 6 proc. PKB – a konkretnie 26 mld euro rocznie – tyle kosztuje Polskę zanieczyszczenie powietrza, wynika z opublikowanego ostatnio raportu Komisji Europejskiej dotyczącego wdrażania polityki ochrony środowiska w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Są to tzw. koszty zewnętrzne, które obejmują nie tylko wartość prowadzenia w pełni zdrowego życia, ale także koszty bezpośrednie poniesione przez gospodarkę, czyli 19 mln utraconych dni roboczych co roku w wyniku chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Powiązane koszty ponoszone przez pracowników wynoszą 1,5 mld euro rocznie, koszty opieki zdrowotnej przekraczają 88 mln euro rocznie, a koszty poniesione w rolnictwie (straty upraw) wynoszą aż 272 mln euro rocznie.

Komisja Europejska przeprowadziła przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska w państwach członkowskich UE, w tym w Polsce. Przegląd objął wszystkie zagadnienia związane z ochroną środowiska, w tym, m.in. transformację w kierunku gospodarki cyrkulacyjnej (obiegowej), gospodarkę odpadami, ochronę wód, ochronę powietrza itp. Jest to nowe narzędzie, które będzie służyło wsparciu realizacji polityki ochrony środowiska w krajach członkowskich UE, dla dobra obywateli, administracji i gospodarki.

Do komunikatu Komisji załączone zostały raporty dotyczące oceny realizacji polityki ochrony środowiska w poszczególnych państwach członkowskich oraz zalecenia dla nich.

W raporcie dotyczącym Polski za najważniejsze wyzwania uznano:

  1. Poprawę wdrażania ramowej dyrektywy wodnej, w szczególności pod względem zarządzania i strategicznego planowania w ramach projektów dotyczących żeglugi, energii wodnej, ochrony przed powodziami i w ramach wszelkiej innej działalności gospodarczej,
  2. Przygotowanie i realizację inwestycji wymaganych do osiągnięcia celów i spełnienia norm określonych w dyrektywie dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych,
  3. Poprawę wdrażania i egzekwowania norm dotyczących jakości powietrza, w szczególności poprzez ustalenie norm emisji dla indywidualnych kotłów węglowych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024