Konsorcjum polskich firm pracuje nad innowacyjnym systemem monitorowania zagrożeń, który może być wykorzystywany do walki z powodziami.

Safedam – bo tak nazywa się innowacyjny system – to monitoring wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem danych satelitarnych oraz nieinwazyjnych, latających bezzałogowych platform wyposażonych w kamery w zakresie widzialnym i podczerwieni. Może być wykorzystywany do zwalczania powodzi i ich zapobiegania.

Aplikacja dla każdego 

System umożliwia całodobową pracę w miejscu wystąpienia zagrożenia. Oprócz tego, że ma dostęp do bazy danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, umożliwia też łatwy i szybki dostęp do aktualnych danych, w tym świeżo pozyskanych zdjęć satelitarnych.

Dzięki temu, że rozwiązanie umożliwia dostęp do wielu baz danych w jednym, zintegrowanym systemie, pozwala na lepsze i szybsze zarządzanie działaniami ratowniczymi. Umożliwia także zaangażowanie społeczeństwa w ochronę przeciwpowodziową.

Dzięki aplikacji mobilnej każdy może przesłać zgłoszenie o zauważonym zagrożeniu powodziowym, załączając zdjęcia i filmy z miejsca zdarzenia.

System był już testowany przez polskich strażaków w ramach ćwiczeń „Fala 2018”, które odbyły się na terenie powiatów kozienickiego i radomskiego. Zapewnił on dostęp do aktualnych danych o zagrożeniu powodziowym i umożliwił przekazywanie informacji z miejsca ćwiczeń do sztabu kryzysowego w czasie rzeczywistym za pomocą transmisji wideo z dronów. Dzięki urządzeniom mobilnym wyposażonym w system Safedam aktualna lokalizacja poszczególnych jednostek straży pożarnej była na bieżąco monitorowana przez osoby zarządzające ćwiczeniami.

Zdjęcia wysokiej rozdzielczości 

Jak dodała Beata Weintrit, koordynator projektu Safedam ze strony Astri Polska, satelita Pleiades z konstelacji Airbus Defence and Space wykonał zdjęcie obszaru ćwiczeń w wysokiej rozdzielczości, które po upływie trzech godzin zostało zaimportowane do bazy danych systemu Safedam.

Zdjęcia wykonane za pośrednictwem satelitów są jedynym źródłem informacji, które można pozyskać w tak krótkim czasie dla dużego obszaru. W tym przypadku było to 100 km kw. Dzięki temu służby pracujące na terenie objętym powodzią mogą dysponować jednorodnym i aktualnym obrazem dla dużego obszaru, który umożliwi m.in.: skuteczną ocenę obecnej sytuacji.

Projekt stworzenia systemu realizowany jest przez konsorcjum: Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Astri Polska oraz MSP Marcin Szender.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Czytaj więcej

Skomentuj