Nowe kredyty na fotowoltaikę posłużą przedsiębiorcom (jako prosumentom) w sfinansowaniu instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii na własny użytek. Oferta wchodzi w życie wraz z nowelizacją ustawy OZE.

– Bank Pekao S.A. od lat finansuje znaczącą część inwestycji sektora energetycznego w Polsce. W coraz większym stopniu i coraz częściej finansujemy projekty z zakresu zielonej energii i efektywności energetycznej – powiedział Michał Krupiński, prezes zarządu banku Pekao S.A.

Wcześniej bank dofinansował największą (220 MW) farmę wiatrową w Polsce w Potęgowie (woj. pomorskie), uruchomił linię finansową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dla MŚP w województwie kujawsko-pomorskim (150 mln zł) i przeznaczył 150 proc. wartości obligacji objętych przez EBOiR (70 mln zł) na finansowanie projektów skutkujących znaczną oszczędnością energii.

Oferta banku obejmuje finansowanie instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii na własny użytek. Może dotyczyć zarówno mikroinstalacji o mocy do 50 kWp, których montaż nie wymaga składania wniosku o pozwolenie na budowę czy koncesję, jak również instalacji większych niż 50 kWp, w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa.

– Nasza oferta jest skierowana do małych i średnich firm, które chciałyby znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej. Inwestycje w mikroinstalacje, wsparte naszym kredytem, zwrócą się inwestorom w ciągu kilku lat, a koszty nie będą wysokie z uwagi na dopłatę do odsetek z programu BGK Biznes Max. To ważna propozycja w ramach naszej strategii inwestowania w OZE – mówi Magdalena Zmitrowicz z Pekao S.A.

Kredyty przeznaczone na finansowanie paneli fotowoltaicznych mogą być zabezpieczone bezpłatną gwarancją. Do kredytu z gwarancją można otrzymać dopłaty do oprocentowania. Jest to dotacja refundująca zapłacone odsetki. Do końca 2020 r. stawka dopłaty do oprocentowania kredytu jest preferencyjna – wynosi 5 proc. W kolejnych latach sięgnie 3,3 proc. Obejmuje okres nie dłuższy niż 3 lata od daty uruchomienia kredytu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj