Jaka przyszłość czeka instalacje MBP w świetle realiów szkicowanych ustawodawstwem Unii Europejskiej nt. nowych poziomów recyklingu, odzysku surowców i gospodarki obiegu zamkniętego? Czy odpowiedzią są regionalne centra recyklingu?

Koncepcje zmiany instalacji RIPOK-MBP w instalację RCR wpisują się w nowe uwarunkowania środowiskowe na arenie międzynarodowej. Zagadnienia omówione zostaną szerzej w przyszłym tygodniu w Libercu. Podczas konferencji „Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów” opowie o tym Piotr Szewczyk z Rady RIPOK.

Ekspert jest zdania, że w ostatnich latach instalacjom MBP jest bliżej do regionalnych centrów recyklingu. Klucz do powodzenia tych zakładów to stabilny strumień odpadów.

– Regionalne centrum recyklingu, aby działać efektywnie, powinno mieć zapewniony w miarę stabilny strumień odpadów, a w zamian za to realizować dla gmin i wspólnie z nimi cele środowiskowe – mówił.

Priorytet dla recyklingu

– Priorytetem stanie się przygotowywanie i przekazywanie do recyklingu wysokiej jakości surowców wtórnych. Wbrew pozorom, jest to zadanie wymagające odpowiedniej infrastruktury technicznej i doświadczenia. Tego z pewnością większości instalacji posiadających status RIPOK-u nie brakuje.

Ekspert wskazywał również, że RCR muszą wpisywać się w istniejącą już infrastrukturę zagospodarowującą odpady. Jeśli np. w regionie funkcjonuje spalarnia odpadów zmieszanych o odpowiedniej wydajności, RCR nie ma dublować tej funkcji. Powinno natomiast być wyposażone w podstawowe elementy technologiczne zapewniające możliwość przetwarzania głównych strumieni odpadów komunalnych. Nie muszą to być oddzielne instalacje. Mogą być to warianty pracy lub część wydajności danej instalacji.

Centrum recyklingu – centrum circular economy

 

Tak skonfigurowany RCR stanie się nie tylko centrum technicznego przetwarzania odpadów, ale także centrum realizacji zadań i idei zawartych w założeniach gospodarki o obiegu zamkniętym – dodaje Szewczyk.

Konferencja „Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów” 2018 odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2018 r. w Libercu w Czechach. Więcej informacji na jej temat dostępnych jest TUTAJ.

Czytaj więcej

4 Komentarze

 1. Kretyni z ministerstwa kilka lat temu promowali MBP, dawali na to kasę podatnika bez opamiętana. Dzisiaj one funkcjonują, maja produkt, ale ten produkt tylko mogą dać na składowiska.
  Kretyn ma to do siebie, że nie myśli!!! Teraz znów złudne teorie?
  POdatniku polski: jesteś w tyłku.
  Panowie, urzędnicy z ministerstwa::::: co będzie jak dokładnie sprawdzi nas Unia i gdzie poszły jej pieniądze?????
  Wiecie gdzie jesteście????????? Ja za Was na pewno nie będę płacił kar!!!!!!!
  Totalni ignoranci, jak daleko pojedziecie na fałszowaniu danych?????

 2. Ceny na RIPOKach są pochodną cen środowiskowych ustalanych przez ministerstwo środowiska i te ceny wzrastają niebotycznie bo pislamiści muszą nagrabić na to co obiecują czarnemu ludowi.

  • No… źle zarządzane, upolitycznione RIPOKI będące własnością gmin to najgorsze co mogło spotkać gospodarkę odpadami. W ciągu 5 lat wzrost opłat od mieszkańca to ponad 100 %. Całość zagarnęły RIPOKI, bo firmy wywozowe nie bardzo się rozwinęły, ale “prezesy” i “derektory” z RIPOKÓW (gminnych) rozbijają się Mercedesami (za nasze pieniądze).
   UWOLNIĆ RYNEK ODPADÓW OD WŁADZY POLITYKÓW!!!

Skomentuj