Instalacje odpadowe szykują się do rewolucji. Co zmienią nowe ucpg i centra recyklingu?

Instalacje odpadowe szykują się do rewolucji. Co zmienią nowe ucpg i centra recyklingu?
Szymon Pewiński
28.05.2019, o godz. 12:39
czas czytania: około 3 minut
0

Jakie zmiany dla gospodarki odpadami, a w szczególności instalacji MBP, przyniesie nowelizacja ustawy o utrzymaniu i czystości w gminach? To jeden z tematów, o których rozmawiają uczestnicy konferencji Abrys "Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów" we Wrocławiu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Gości konferencji zorganizowanej we Wrocławiu powitali Magdalena Dutka i Rober Rosa, prezes i wiceprezes zarządu firmy Abrys, którzy przypomnieli kilka najważniejszych zagadnień, nad którymi w ciągu dwóch dni obrad będą pochylała się setka uczestników konferencji. To m.in. prawne aspekty prawne funkcjonowania regionalnych centrów recyklingu oraz zmiany statusu RIPOK, kluczowa rola instalacji MBP w zagospodarowaniu strumienia bio oraz perspektywy rozwoju instalacji fermentacyjnych i biogazowni, nowy wymiar instalacji MBP oraz nowe wymagania BAT dla tych instalacji.

Pierwszy z panelistów – Dominik Bąk, wiceprezes NFOŚiGW mówił o możliwościach dofinansowania dla instalacji, które, jak stwierdził, ukierunkowanie będą w stronę tworzenia nowych rodzajów instalacji. – Stoimy na stanowisku, że MBP-y trzeba modernizować, bo mają one szansę stać się regionalnymi centami recyklingu – podkreślał wiceprezes NFOŚiGW.

Zapotrzebowanie zgłaszane na inwestycje w zakresu gospodarki odpadami to około 18 mld zł. Dofinansowanie w ostatniej perspektywie wyniosło w sumie w ramach POIiŚ i RPO ok. 1,2 mld zł dla inwestycji wartych w sumie około 2 mld. Oznacza to, że do realizacji i współfinansowania skierowano około 10 proc.

Pożarów nieco mniej, odpady nadal porzucane

Nowelizacja ustaw odpadowych wynikała z plagi pożarów, jakie w 2018 r. przetoczyły się przez Polskę. Dużo większe uprawnienia zyskała Inspekcja Ochrony Środowiska. Jej przedstawicielka Anna Popławska z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska stwierdziła, że w kwestii pożarów odpadów sytuacja nieco się poprawiła.

W 2018 r. odnotowano 110 pożarów obejmujących odpady komunalne lub pochodzące z przetwarzania odpadów. Tylko od stycznia do końca maja 2018 r. takich zdarzeń było 37. Ta liczba w podobnym czasie 2019 r. spadła do 22.

Prawdziwą plagą jest nadal porzucanie odpadów. – Coraz więcej odpadów porzucanych jest w wyrobiskach – informowała Popławska.

GIOŚ odnotowywał nawet przypadki jak ten w województwie mazowieckim, w którym odpady po mechanicznym przetworzeniu trafiły do zbiornika wodnego.

Rewolucja 2.0?

Wrocławska konferencja odbywała się w chwili, gdy pod obrady Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji ustawy o u.c.p.g. Od 28 sierpnia 2018 r. do 29 kwietnia 2019 r. upubliczniono sześć wersji ustawy o u.c.p.g. Daniel Chojnacki z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka zaznaczył, że obecnie procedowanego projektu (21 maja został zdjęty z porządku obrad rządu), nikt – oprócz strony rządowej – tak naprawdę nie widział.

Sprawą kluczową w nowelizacji ustawy czystościowej jest zniesienie regionalizacji. – To zmiana absolutnie rewolucyjna. Czy to dobry kierunek, to już pytanie do państwa. Przypomnę tylko, że w roku 2011 r. kluczową kwestią było zapewnienie strumienia odpadów mająca na celu finansowanie instalacji – stwierdził Daniel Chojnacki, dodając, że zniesienie regionów może zaburzyć ten porządek i dla branży oznacza “rewolucję 2.0”.

Jakie kłopoty formalne może oznaczać dla samorządów i gospodarujących opadami nowelizacji przepisów u.c.p.g.? – W pierwszym okresie obowiązywania regulacji głównym punktem w przetargach będzie kwestionowanie zasady bliskości. Przełożenie tej zasady na język zamówień publiczny będzie bardzo trudno – podkreślił.

Pewnym problemem może być również zmiana RIPOK-ów w „instalacje komunalne” oraz zmiany w “postrzeganiu w WPGO”. Dziś, jeśli instalacja nie została zapisana w planie wojewódzkim, odpady nie mogły do niej trafić. Proponowana zmiana zakłada, że instalacje – teoretycznie – będą mogły powstawać bez wpisu.

Zdaniem Chojnackiego istnieje tu jednak pewna niespójność z ustawą Prawo ochrony środowiska, ponieważ – mimo proponowanych zmian – wpis instalacji do WPGO nadal będzie obowiązywał przy uzyskiwaniu pozwolenia zintegrowanego.

Konferencja „Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów. Kierunek: Regionalne Centrum Recyklingu” potrwa do czwartku, 30 maja.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024