Unia Europejska zainwestowała 2 mln euro w stworzenie dwóch aplikacji na smartfony: AirProbe – do monitorowania zanieczyszczenia powietrza i Widenoise – do pomiaru natężenia hałasu.
Jakie są priorytety inwestycyjne rządu i samorządów w aspekcie cyfrowego rozwoju Polski? Czy jesteśmy dobrze przygotowani do nowej perspektywy finansowej UE w tym obszarze? Jak wprowadzić Polskę w świat cyfrowych technologii? Na te i szereg innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy osiemnastej konferencji pt. „Miasta w Internecie”, która odbyła się 11-13 czerwca br. w Gdańsku.
Krakowianie mają być współodpowiedzialni za budowanie inteligentnego miasta. Władze miasta wdrażają już inteligentne rozwiązania, które m.in. mają poprawić płynność ruchu, zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej, a tym samym poprawić komfort życia. Chcą jednak, by w planowaniu kolejnych przedsięwzięć współuczestniczyli krakowianie.
W Gdańsku testowany będzie pilotażowy system inteligentnego zarządzania miastem, nad którym – w ramach unijnego projektu - pracują naukowcy i prywatne firmy z ośmiu europejskich państw, w tym Polski. System ma sterować m.in. ruchem ulicznym i oświetleniem.
24 projekty naukowe otrzymają dofinansowanie w wysokości 77 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w pierwszym konkursie programu Gekon. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. inteligentne gniazdo energetyczne oraz opracowanie i wdrożenie nowych technologii tzw. małych elektrowni wiatrowych, które znajdą zastosowanie w instalacjach przydomowych.