Dzięki ponad 250,5 mln zł z Programu Rozwój Polski Wschodniej, rzeszowski transport publiczny przeszedł prawdziwą metamorfozę. Fundusze Europejskie umożliwiły zakup 80 ekologicznych autobusów, przebudowę i rozbudowę układu ulicznego oraz wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego.

Projekt pn. „Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic” polegał m.in. na przebudowie infrastruktury drogowej w ciągu ulic: Podkarpackiej, Dąbrowskiego, Lubelskiej, Rejtana wraz z rozbudową węzła drogowego al. Wyzwolenia – ul. Warszawska, rozbudowie skrzyżowania wraz z wykonaniem śluz autobusowych w ciągu DK 4 oraz na drogach powiatowych Rzeszowa, a także zmodernizowaniu przystanków na teranie miasta.Unijne fundusze przeznaczono także na zakup ekologicznych autobusów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kluczowym elementem dla przedsięwzięcia było wdrożenie Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na sterowanie ruchem w mieście w zależności od jego natężenia. Wprowadzano także wiele usprawnień i udogodnień w poruszaniu się komunikacją miejską. Podróżni mają do dyspozycji tablice informacyjne na przystankach oraz w autobusach, a także aplikację, dzięki której na stronie, korzystając także z urządzeń mobilnych, mogą planować swoją podróż i kontrolować jej przebieg.

Eko lokator Toruń

Dodatkowym ułatwieniem jest wprowadzenie elektronicznej formy zapłaty za przejazd autobusami komunikacji miejskiej – Rzeszowska Karta Miejska. Za pośrednictwem 29 biletomatów stacjonarnych i 80 mobilnych oraz kasowników lub serwisu internetowego, podróżni mogą zarządzać swoim e-biletem o każdej porze. Zakrojona na szeroką skalę inwestycja w rzeszowski transport publiczny czyni go bardziej funkcjonalnym i przyjaznym dla podróżujących, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla ruchu samochodowego.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj