Sygnalizacja świetlna dostosowana do godzin kursowania autobusów, tablice z rzeczywistym czasem przyjazdu tramwajów oraz opcja zamawiania miejsc parkingowych przez aplikację – oto założenia systemu, którego częściowe wdrożenie nastąpi już na wiosnę.

Już w grudniu ub.r. w Poznaniu pojawiły się pierwsze tablice, które wyświetlają rozkład jazdy wybranych linii tramwajowych. Na razie nie pokazują jeszcze rzeczywistego czasu przyjazdu, lecz już w marcu br. ma to ulec zmianie. A wszystko za sprawą wdrożenia ITS-u, czyli zintegrowanego inteligentnego systemu zarządzania ruchem drogowym, którego pierwszy etap wdrożenia obejmie zachodni obszar stolicy Wielkopolski. W kolejnym etapie, który ma się zakończyć w maju br., system obejmie także centrum oraz większość głównych ulic Poznania. Koszt inwestycji, czyli około 100 mln zł, zostanie pokryty z budżetu miasta i dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą prawie 80 mln zł.

Korzyści z wprowadzenia systemu mają być odczuwalne zarówno dla kierowców, jak i dla pasażerów komunikacji miejskiej. Ci pierwsi będą na bieżąco informowani o utrudnieniach w ruchu oraz liczbie wolnych miejsc parkingowych. Pasażerowie komunikacji miejskiej zyskają natomiast możliwość szybszego przemieszczania się po mieście oraz bardziej punktualne autobusy i tramwaje – dzięki specjalnym urządzeniom, które będą łączyły się z sygnalizacją, kursowanie pojazdów komunikacji miejskiej zostanie zoptymalizowane i dostosowane do sytuacji na drodze.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj