Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Inwestycja w Tychach

Inwestycja w Tychach
08.11.2010, o godz. 8:43
czas czytania: około 2 minut
0

5 listopada podpisana została umowa z NFOŚiGW o dofinansowanie Budowy Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach. Inwestycję prowadzi Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami i Energetyki Odnawialnej „MASTER” Sp. z o.o.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Na realizację projektu Ministerstwo Środowiska przyznało dotację w wysokości 69,089 mln zł, w ramach działania 2.1 priorytetu Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 109 mln zł nett

W przyszłym roku w Tychach rozpocznie się budowa jednego z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów w Polsce. Po jego uruchomieniu, na składowisko przy ul. Serdecznej będzie trafiać o ok. 50 proc. mniej odpadów niż obecnie. Zakład zlokalizowany w sąsiedztwie istniejącego Składowiska Odpadów Komunalnych na powierzchni 3 ha. Będzie przerabiał rocznie ok. 70 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych, odbieranych z terenów gmin wspólników.

Budowa zakładu przewidywana jest na lata 2010-2013. Projekt ma na celu systemowe i kompleksowe zagospodarowywanie odebranych odpadów komunalnych z terenu ośmiu gmin woj. Śląskiego, takich jak: Tychy, Bieruń, Lędziny, Imielin, Bojszowy, Kobiór, Chełm Śląski i Wyry.

Zakład będzie przyjmował z różnych źródeł zmieszane odpady komunalne, które poddane zostaną segregacji dopiero w procesie kompleksowej utylizacji. Takie rozwiązanie pozwali na zmniejszanie wysokich kosztów prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, która nie daje wystarczających efektów. Surowce wtórne – szkło, papier, plastik, drewno, złom, tekstylia itp. kierowane będą do ponownego przetworzenia w przemyśle. Część wysortowanych odpadów mających właściwości energetyczne będzie kierowana na linę do produkcji paliwa modyfikowanego RDF.

Zakład będzie przyjmował z różnych źródeł zmieszane odpady komunalne, które poddane zostaną segregacji w procesie mechanicznego sortowania. Dodatkowymi elementami projektu są aspekty energetyczne: bezpośredni, realizowany poprzez spalanie wytworzonego w procesie fermentacji biogazu i wykorzystanie powstającej w procesie energii cieplnej i elektrycznej oraz pośredni przez produkcję paliwa alternatywnego z frakcji wysokokalorycznej.

Z wydzielonej frakcji organicznej poddanej procesom fermentacji wytworzony zostanie biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Proces biologiczny zastosowany w technologii beztlenowej suchej fermentacji jest wielokrotnie szybszy i efektywniejszy od dotychczas wykorzystywanych metod kompostowania tlenowego na pryzmach. Uzyskana energia spożytkowana zostanie na potrzeby zakładu.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024