Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Inwestycje geotermalne - przewodnik

Inwestycje geotermalne - przewodnik
05.05.2010, o godz. 13:43
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Środowiska przygotowało informację dla przedsiębiorców: jak i gdzie inwestować w Polsce w geotermię.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska, pod linkiem: http://www.mos.gov.pl/geotermia  dostępny jest  przewodnik dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w przedsięwzięcia geotermalne.

– Wspieranie rozwoju geotermii jako jednego z możliwych do wykorzystania źródeł energii odnawialnej znajduje się wśród priorytetowych zadań Ministra Środowiska. Nie mamy gejzerów jak Islandia, ale budowa geologiczna Polski stwarza możliwości wykorzystywania wód geotermalnych – mówi dr Henryk Jacek Jezierski – Główny Geolog Kraju, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Przygotowana strona internetowa zawiera m.in. informacje, które:
– przedstawiają dotychczasowe osiągnięcia w rozpoznaniu możliwości wykorzystania wód termalnych w Polsce;
– prezentują w przyjazny sposób przepisy dotyczące geotermii, obowiązujące w polskim prawie;
– przejrzyście opisują ścieżki postępowania w celu prowadzenia działalności gospodarczej związanej z geotermią;
– przedstawiają możliwości uzyskania dofinansowania przedsięwzięć geotermalnych;
– wskazują kierunki dalszych działań Ministra Środowiska mających na celu pobudzenie działalności gospodarczej w zakresie geotermii.

Obecnie obowiązują 22 koncesje Ministra Środowiska na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż wód termalnych oraz 8 koncesji na ich wydobywanie.  W Polsce funkcjonuje 5 geotermalnych zakładów ciepłowniczych: Bańska Niżna, Mszczonów, Pyrzyce, Stargard Szczeciński, Uniejów.

Od roku 1995 do 2008 ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (uzyskując pozytywną opinię Ministra Środowiska) zostało dofinansowanych 10 przedsięwzięć z zakresu geotermii, na łączną kwotę ok. 35,8 mln zł. W 2009 r. NFOŚiGW, przyznał kolejne 2 dotacje na inwestycje geotermalne dla Poddębic i Kleszczowa, w kwocie ok. 9 mln. zł.

Stworzenie poradnika dla przedsiębiorców jest jednym z elementów realizacji deklaracji o współpracy, zawartej 8 marca 2010 r., na rzecz promowania rozwoju geotermii w kraju.

źródło: mos.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024