Żagań: Jeszcze w tym roku miasto i część gminy wiejskiej stanie się dużym placem budowy. Wszystko ze względu na budowę wielu kilometrów kanalizacji i wymianę dużych fragmentów wodociągu.

Projekt "Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Żagań" zakłada m. in. budowę blisko 34 kilometrów kanalizacji grawitacyjnej, ponad 22 km kanałów tłocznych, likwidację oczyszczalni ścieków w Tomaszowie oraz wymianę i renowację ponad 13 km sieci wodociągowej.

Cały koszt inwestycji to 85,3 mln. zł, z czego 43,67 mln to dofinansowanie z pieniędzy unijnych. Realizacja projektu możliwa jest dzięki współpracy miasta z gminą wiejską Żagań, która pozwoliła na stworzenie aglomeracji z odpowiednią liczbą mieszkańców.

Dzięki nowej sieci kanalizacyjnej przyłączenie do niej może uzyskać blisko 2,7 tys. mieszkańców żagańskich dzielnic Moczyń i Kolonia Laski, a także ponad 3 tys. ludzi żyjących w Tomaszowie, Bożnowie, Miodnicy, Pożarowie, Dzietrzychowicach i Starym Żaganiu.

Realizować projektu nie będą miasto oraz gmina, a spółka Żagańskie Wodociągi i Kanalizacja. ŻWiK jako spółka prawa handlowego może odzyskać VAT, co sprawi, że inwestycja będzie tańsza. Wkład własny spółki to 38,5 mln zł. Prace budowlane trwać będą w latach 2009-2011.

źródło: UM w Żaganiu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj