Irlandia pozwana za zanieczyszczanie wody

Irlandia pozwana za zanieczyszczanie wody
pw
09.08.2018, o godz. 11:16
czas czytania: około 1 minuty
1

Komisja Europejska pozwała Irlandię do Trybunału Sprawiedliwości o uporczywe przekraczanie limitów zanieczyszczenia wody pitnej rakotwórczymi związkami. Chodzi o trihalogenometany, czyli organiczne związki chemiczne używane w przemyśle jako rozpuszczalniki i substancje chłodnicze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Według komisji, sprawa dotyczy nie tylko skażenia wielu źródeł wody pitnej szkodliwymi związkami. Komisja zarzuca też Irlandii, że ta nie informuje natychmiast konsumentów o przekraczaniu limitów w wodzie pitnej, a także nie udziela niezbędnych porad. Irlandia ma dwa miesiące na odpowiedź.

Rakotwórcze związki

Trihalogenometany są łatwo przyswajalne przez organizm, gdy woda wchodzi w kontakt ze skórą, a także gdy ją pijemy i gotujemy potrawy. Niebezpieczne jest też wdychanie oparów podczas kąpieli, prysznica czy używania jacuzzi. Niektóre związki są wyjątkowo toksyczne i rakotwórcze. Nawet w niewielkich ilościach mogą spowodować silne zanieczyszczenie środowiska.

Dopuszczalny limit to 100 mg na litr, a tymczasem w jednym z ujęć odczyty wskazywały od 200 mg do 400 mg. Pod koniec lipca skażonych było 47 publicznych ujęć, z których korzysta 307 tys. osób. Dotyczy to głównie mieszkańców Donegal, Kerry i Wicklow.

Kara dla Irish Water

Na początku tego roku Irish Water została ukarana 6 tys. euro za opóźnianie prac nad planami ograniczenia zanieczyszczeń w trihalogenometany wody w ujęciach na terenie Donegal.

To nie pierwsza skarga złożona do Komisji Europejskiej w tej sprawie. W 2011 r. zrobiła to organizacja Friends of the Irish Environment.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Barbara Mulik

Komentarz #13410 dodany 2018-08-10 12:56:32

No przecież przytaczając jakąś informację należy przeczytać dokładnie o co chodzi. Irish Water została pozwana nie za trihalogenometany, rozpuszczalniki stosowane w przemyśle i zanieczyszczające źródło wody ale za trihalometany (to to samo ale tak jest w przepisach i w wezwaniu) będące ubocznym produktem dezynfekcji wody. Czyli Irish Water sama sobie zaszkodziła! TRIHALOMETANY - THM– powstają w wodzie do picia głównie na skutek reakcji chloru z naturalnie występującymi składnikami organicznymi i znajdującymi się w wodzie bromkami. Stężenie trihalometanów można ograniczyć poprzez stosowanie wielostopniowego uzdatniania wody, redukującego zawartość organicznych prekursorów trihalometanów. Oczywiście też są potencjalnie kancerogenne. Bojąc się, że będą mieli problemy z mikrobiologią dodawali za dużo chloru, działając na szkodę konsumentów. Jest z czego się tłumaczyć.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024