Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Istotne zmiany legislacji w ochronie środowiska i OZE w 2022 r. W tle nowy ROP i system kaucyjny

Istotne zmiany legislacji w ochronie środowiska i OZE w 2022 r. W tle nowy ROP i system kaucyjny
PAP/dom
06.01.2022, o godz. 10:00
czas czytania: około 3 minut
0

Rok 2022 przyniesie istotne zmiany prawa w obszarze klimatu, energii i ochrony środowiska w Polsce i na poziomie UE. Powinny one ułatwić przedsiębiorcom "zieloną transformację" - ocenia Konfederacja Lewiatan.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Jak zauważa Konfederacja Lewiatan, w bieżącym roku ma zostać wprowadzonych wiele zmian legislacyjnych dotyczących ekologii. “Ma być powołany Fundusz Transformacji Energetyki, będą trwały prace nad zmianą ustawy o OZE transponującą dyrektywę RED II oraz przepisami odblokowującymi możliwość inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie. Przedsiębiorcy czekają też na nowy projekt ustawy wdrażający model rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego” – wylicza KL.

Fit for 55 do negocjacji

Eksperci Lewiatana na poziomie unijnym spodziewają się intensywnych negocjacji pakietu FIT for 55 ogłoszonego w lipcu i grudniu 2021 r. Ma on służyć realizacji celów zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie i Europejskim prawie o klimacie. W Polsce kluczowe zmiany będą dotyczyły sektora energetycznego i gospodarki odpadami.

– W pierwszym kwartale 2022 r. procedowany ma być projekt o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska, powołujący Fundusz Transformacji Energetyki. Konieczne byłoby uwzględnienie, ze środków Funduszu, wsparcia koniecznych zmian w obszarze zasobów ludzkich, w tym możliwość dofinansowania przekwalifikowania zawodowego i szkoleń pracowników zatrudnionych w sektorze energetyki konwencjonalnej – podkreśla dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan Dorota Zawadzka-Stępniak.

Jej zdaniem, w pierwszym kwartale 2022 r. powinny wejść w życie rozporządzenia dotyczące procesów rynku energii i systemu pomiarowego oraz zmieniające zasady kształtowania i kalkulacji taryf za ciepło.

Kiedy zielone światło dla wiatru?

Ekspertka Lewiatana dodaje, że w 2022 r. planowane jest procedowanie projektu zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (“ustawa odległościowa 10h”).

– Przywrócenie możliwości rozwoju projektów lądowej energetyki wiatrowej to warunek wzmocnienia polskiej gospodarki, stabilizacji cen energii elektrycznej w dłuższej perspektywie, dalszej dywersyfikacji struktury wytwarzania energii oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych – podkreśliła D. Zawadzka-Stępniak.

Według Konfederacji Lewiatan, w tym roku planowane są także konsultacje publiczne projektu zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, jako realizacja unijnych zobowiązań i transpozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (dyrektywa RED II).

– To kluczowa dyrektywa w zakresie OZE dla przedsiębiorców. Nowe przepisy mają rozwijać i wzmacniać nowe rozwiązania i technologie sektora OZE, w szczególności dotyczyć będą takich obszarów, jak m.in.: biometan (m.in. definicja i zakres prowadzenia działalności), klastry energii (m.in. czytelne zasady tworzenia i zakres funkcjonowania), hybrydowe instalacje OZE czy instalacje modernizowane, zwiększanie udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie, gwarancje pochodzenia, partnerski handel energią peer-to-peer czy wsparcie kontynuacyjne dla instalacji OZE, którym upływa 15-letni system wsparcia – wymienia ekspertka Lewiatana.

ROP i system kaucyjny

Organizacja liczy na nowy projekt zmieniający ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektóre inne ustawy, wdrażający model rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i uwzględniający uwagi zgłoszone przez Konfederację Lewiatan oraz Radę Dialogu Społecznego.

– Projekt ustawy wdrażający ROP, który był poddawany konsultacjom publicznym w sierpniu i wrześniu 2021 r., jest – zdaniem przedsiębiorców – niezgodny z dyrektywą odpadową, którą mamy implementować, a także z polskimi regulacjami, włącznie z postanowieniami Konstytucji. Dlatego apelujemy o transparentny i otwarty dialog resortu na temat kształtu ROP z różnymi interesariuszami, w tym przedsiębiorcami prywatnymi – podsumowuje D. Zawadzka-Stępniak.

Przedsiębiorcy oczekują również na projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wdrażający w Polsce system kaucyjny.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024