Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

ITPO w Olsztynie wznawia rozruch

ITPO w Olsztynie wznawia rozruch
E. M.
22.04.2024, o godz. 11:03
czas czytania: około 2 minut
0

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) w Olsztynie wznawia swoje działanie. W trakcie prób eksploatacyjnych, ponownie zapewni dostawy ciepła z odpadów dla mieszkańców stolicy województwa. Po okresie zawieszenia działalności spowodowanym incydentem, ITPO znów staje się kluczowym elementem infrastruktury energetycznej, mającym na celu zwiększenie efektywności energetycznej regionu i ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W drugiej połowie grudnia ubiegłego roku do kotła ITPO trafiło paliwo RDF, jakim jest frakcja wysokoenergetyczna odpadów komunalnych, nienadająca się do dalszego recyklingu. Od pierwszego uruchomienia sekwencji procesu utylizacji odpadów, do ponownego rozpalenia odpadów na ruszcie na początku stycznia br., trwały testy oraz odbiory prowadzone między innymi przez Nadzór Budowlany. Zgodnie z założeniami, w styczniu do ITPO trafiły kolejne odpady z regionu.

Wznowienie prób eksploatacyjnych po pożarze 

Faza prób eksploatacyjnych, w której aktualnie znajduje się inwestycja, ma za zadanie zweryfikowanie działania niezbędnych procedur, regulację i optymalizację całego układu. Działanie ITPO zostało wstrzymane na dwa miesiące ze względu na pożar, do którego doszło pod koniec lutego. Jego przyczyną był samozapłon w silosie gromadzącym produkt z instalacji oczyszczania spalin. Złożyła się na to między innymi zbyt duża ilość dozowanego węgla aktywnego wykorzystywanego w procesie oczyszczania spalin. Obecnie, ITPO ponownie znajduje się w procesie prób eksploatacyjnych.

Próby eksploatacyjne to przede wszystkim czas testów i weryfikacji wszystkich kluczowych elementów instalacji. Jest to również etap potencjalnie najbardziej ryzykowny z uwagi na złożoność i skalę projektu. Czas naszej reakcji na lutowe zdarzenie był błyskawiczny. Incydent nie spowodował żadnych negatywnych skutków dla olsztynian i środowiska. Zminimalizowano ryzyko ponownego wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości. Nasz wykonawca zadbał o prawidłowe funkcjonowanie ITPO, dlatego możemy wrócić do pracy – powiedział Krzysztof Witkowski, prezes Dobrej Energii dla Olsztyna, realizującej inwestycję.

Precyzyjne obliczenia masy paliwa RDF

ITPO w Olsztynie wyposażone jest w system identyfikacji pojazdów oraz wag – na wjeździe oraz wyjeździe do bunkra na odpady, który umożliwia przypisanie danego transportu do konkretnego dostawcy. Legalizowany układ wagowy pozwala precyzyjnie obliczyć tonaż dostarczonego paliwa RDF. Dzięki temu wiedza na temat masy oraz źródła pochodzenia odpadów jest następnie weryfikowana i potwierdzana w Państwowej Bazie Danych o Odpadach, w której rozlicza się zarówno Dobra Energia dla Olsztyna, jak i jej dostawcy. Celem ITPO jest produkcja czystej, ekologicznej energii z frakcji energetycznej (resztkowej) pozyskanej z odpadów komunalnych.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024