Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Jacek Wodzisławski: Około 80% stali i 75% aluminium wciąż pozostaje w obiegu gospodarczym

Jacek Wodzisławski: Około 80% stali i 75% aluminium wciąż pozostaje w obiegu gospodarczym
E. M.
22.10.2024, o godz. 13:17
czas czytania: około 2 minut
0

Podczas Forum Recyklingu, które odbyło się w dniach 14-15 października w Poznaniu, miała miejsce niezwykle istotna sesja poświęcona metalom żelaznym i nieżelaznym, którą poprowadził Jacek Wodzisławski, Prezes Zarządu Fundacji RECAL. Choć problematyka może wydawać się dość specyficzna, wartość tych surowców sprawia, że ich recykling jest jednym z najważniejszych zagadnień w gospodarce obiegu zamkniętego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Choć metale stanowią wagowo najmniejszą frakcję wśród odpadów, ich wartość ekonomiczna jest nie do przecenienia – podkreślił Wodzisławski. W sesji udział wzięli czołowi przedstawiciele branży recyklingu i ochrony środowiska, w tym dr Jędrzej Bujny z kancelarii Bujny Prawo dla Ekosystemu, Jarosław Warczygłowa, prezes Wielkopolskiego Centrum Recyklingu Jarocin, Damian Korczewski, Dyrektor ds. jakości w Sibelco Green Solutions Poland S.A., oraz Robert Leszczyński, Członek Zarządu PreZero Zielona Energia.

Jednym z głównych tematów dyskusji był system kaucyjny, który obecnie absorbuje uwagę całej branży. Jak zauważył Wodzisławski, konieczność zharmonizowania systemu segregacji odpadów w Polsce staje się kluczowa. Obecnie poszczególne samorządy stosują różne zasady segregacji, co powoduje liczne niejasności i trudności zarówno dla mieszkańców, jak i firm zajmujących się recyklingiem. Na przykład, segregacja odpadów do tzw. żółtego worka (przeznaczonego m.in. na metale i tworzywa sztuczne) różni się w zależności od gminy. W niektórych miejscach pewne frakcje są dopuszczalne, w innych – zakazane.

Rola opakowań szklanych 

Interesującym punktem sesji było także omówienie roli opakowań szklanych w kontekście recyklingu metali. – Choć dla wielu może być to zaskakujące, szkło i metale mają ze sobą więcej wspólnego, niż by się mogło wydawać – wskazał Wodzisławski. Elementy takie jak nakrętki, kapsle czy wieczka metalowe są integralną częścią opakowań szklanych, a ich odpowiednie wydzielenie ma istotny wpływ na skuteczność recyklingu metali.

Waloryzacja żużla 

Kolejnym istotnym zagadnieniem, które poruszyli uczestnicy spotkania, była waloryzacja żużla po termicznej obróbce odpadów. To proces, który stanowi “secondary best option” (drugą najlepszą opcję) w porównaniu do selektywnej zbiórki – mówi Wodzisławski.  Żużel, będący pozostałością po spalaniu odpadów, zawiera metale żelazne i nieżelazne, które można ponownie wprowadzić do obiegu gospodarczego – zauważył Prezes RECAL.  – Metale to surowce permanentne – dodał. Oznacza to, że większość metali, takich jak stal czy aluminium, może być nieskończoną liczbę razy przetwarzana i wykorzystywana na nowo, bez utraty swoich właściwości. – W praktyce około 80% stali i 75% aluminium, które kiedykolwiek zostało wyprodukowane przez człowieka, wciąż pozostaje w obiegu gospodarczym – poinformował Wodzisławski. 

Sesja ta była nie tylko okazją do szczegółowej dyskusji nad technicznymi aspektami recyklingu metali, ale także zwróciła uwagę na konieczność bardziej spójnego podejścia do zarządzania odpadami w Polsce. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Forum Recyklingu 2024
css.php
Copyright © 2024