Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Jak chronić zieleń podczas inwestycji? Nowy warszawski standard

Jak chronić zieleń podczas inwestycji? Nowy warszawski standard
R.G.
17.01.2023, o godz. 10:43
czas czytania: około 2 minut
0

W Warszawie, z początkiem stycznia br., zaczął obowiązywać trzeci ze standardów, które mają pomóc chronić miejską roślinność. Przyjęty zarządzeniem prezydenta m.st. Warszawy dokument dotyczy postępowania z zielenią podczas realizacji zadań inwestycyjnych. Nowe wytyczne mają zapobiegać m.in. niszczeniu drzew i innej roślinności, w skutek stosowania nieprawidłowych działań ochronnych lub ich braku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

W dokumencie pn. Standard ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy, określono szereg zasad dotyczących zabezpieczania zieleni podczas prac budowlanych, reguł pielęgnacji zieleni w trakcie i po zakończeniu inwestycji, a także parametrów, które muszą spełniać rośliny przeznaczone do nasadzenia.

Szczegółowe informacje i przykłady

Osoby zajmujące się zielenią, a także potencjalni realizatorzy inwestycji na obszarach, na których występuje zieleń, w nowym standardzie znajdą również precyzyjne wskazówki dotyczące inwentaryzacji zieleni wraz z jej waloryzacją, projektowania inwestycji w zakresach gospodarki zielenią istniejącą, tworzenia projektów zabezpieczenia zieleni podczas robót budowlanych, rozwiązań projektowych i technologii chroniących zieleń wraz z przykładami działań minimalizujących kolizje z korzeniami roślin i poprawiających warunki siedliskowe.

W nowym standardzie ujęto też informacje o tym jak przygotować operat pielęgnacyjny zieleni adaptowanej, przesadzonej i nowo posadzonej, czy też projekt nasadzeń kompensacyjnych.

SOZ, korony drzew i grunty

Inne ważne informacje i wskazówki dotyczą tworzenia Strefy Ochrony Zieleni (SOZ), zasad ochrony koron drzew, zabezpieczania gruntów, pielęgnacji zieleni w trakcie robót budowlanych i po ich zakończeniu. Fachowcy znajdą tam także wytyczne dotyczące ochrony gatunkowej roślin.

Zieleń narażona na zniszczenia

– Dbałość o zieleń to jeden z naszych priorytetów – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy. – Wiemy, jak bardzo roślinność może być narażona na negatywne czynniki, zwłaszcza podczas prac budowlanych. Dlatego stworzyliśmy dokument, który wskaże w jaki sposób zabezpieczyć ją przed tymi czynnikami oraz w jaki sposób ją pielęgnować, by przetrwała również po zakończeniu inwestycji – dodaje Magdalena Młochowska,

Warto też wiedzieć, że nowy stołeczny standard wskazuje nie tylko jak dbać o drzewa, ale także o krzewy, byliny czy trawniki. W dokumencie znajdują się przykłady rozwiązań, które mogą pomóc w ochronie roślinności – np. dotyczące stosowania tuneli dla korzeni czy punktowych fundamentów. Standard przypomina również o tym, jak dbać o dzikie zwierzęta objęte ochroną gatunkową.

Trzeci z siedmiu dokumentów

Powyższy Standard obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Na obecnym etapie dotyczy on kompetencji Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, a od przyszłego roku będzie obowiązywał także biura Urzędu i jednostki organizacyjne m.st. Warszawy oraz dzielnice. Standard może tez być stosowany jako dobre praktyki przez inwestorów prywatnych.

Standard ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy, to trzeci z siedmiu tego rodzaju dokumentów, które docelowo obowiązywać mają w Warszawie.

Wcześniej przyjęto już standard regulujący zasady kształtowania zieleni w Warszawie, a także stołeczną Kartę Praw Drzew. W fazie przygotowania do wdrożenia są kolejne dokumenty.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024