Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Jak gminy rozliczą poziomy recyklingu? Projekt nowelizacji ucpg wraca do Sejmu

Jak gminy rozliczą poziomy recyklingu? Projekt nowelizacji ucpg wraca do Sejmu
PAP
17.12.2020, o godz. 8:35
czas czytania: około 2 minut
0

W środę, 16 grudnia Senat zaproponował kilka poprawek do noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dzięki niej samorządy za 2020 r. będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie do wszystkich wytworzonych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 99 senatorów, jeden był przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu. W związku z poparciem kilku poprawek – część precyzujących – nowelą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw ponownie zajmie się Sejm. Jedna ze zmian ustala datę wejścia w życie ustawy na 31 grudnia br. Inna z kolei, pozwala na zawieszenie poboru kar od gmin, które nie wywiązały się z uzyskania odpowiedniego poziomu recyklingu odpadów.

Zgodnie z nowymi przepisami, gminy za 2020 r. będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania. Zgodnie z prawem gminy są zobowiązane do osiągnięcia za 2020 r. 50 proc. poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych liczonego w stosunku do wszystkich odpadów komunalnych.

Gminy za 2020 r. będą obliczały poziom recyklingu w odniesieniu do czterech frakcji odpadów (papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła), czyli tak jak do tej pory. Według ministerstwa korzystniejszy sposób rozliczania odpadów pozwoli zaoszczędzić gminom ok. 900 mln zł na karach, które musiałby zapłacić.

Zgodnie z nowelą, metoda liczona do wszystkich wytworzonych odpadów zacznie być stosowana do obliczeń za 2021 r.

Celem noweli jest również uwolnienie ograniczonego obecnie potencjału spalarni odpadów. Chodzi m.in. o zniesienie obowiązującego limitu 30 proc. termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024