Komisja Europejska współpracuje z państwami członkowskimi w ramach przeglądu wdrażania polityki ochrony środowiska. Dzięki temu państwa członkowskie mogą usprawnić działania legislacyjne przepisów w tej dziedzinie.
KE, na bazie tej współpracy, opublikowała pierwszy w historii kompleksowy przegląd tego, jak są stosowane przepisy i polityka ochrony środowiska w Unii.
Co trzeba poprawić?
Przedstawiony przez KE pakiet raportów zawiera 28 sprawozdań krajowych z 2014 r., w których pokazane są silne i słabe strony, a także możliwości poprawy sytuacji. W dokumentach zawarto też streszczenie wniosków dotyczących polityki wynikających ze sprawozdań krajowych oraz analizę wspólnych tendencji w takich obszarach, jak jakość powietrza, gospodarka odpadami i gospodarka o obiegu zamkniętym, jakość wody oraz przyroda i różnorodność biologiczna. Sformułowane zostały również zalecenia dla państw członkowskich dotyczące tego, jak mogą one usprawnić wymienione systemy.
Z przeglądu wynika, że obszar gospodarowania odpadami i zapobiegania ich powstawaniu pozostaje ważnym wyzwaniem dla wszystkich państw członkowskich. Sześciu państwom nie udało się ograniczyć składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. A osiągnięcie do 2020 r. pełnej zgodności z polityką UE dotyczącą odpadów mogłoby przyczynić się do powstania 400 tys. dodatkowych miejsc pracy.
Pomimo wielu lokalnych sukcesów w obszarze przyrody i różnorodności biologicznej, wdrażanie przepisów UE dotyczących ochrony przyrody musi zostać usprawnione – potwierdzają to ustalenia unijnej kontroli sprawności dyrektywy siedliskowej i ptasiej. Jeśli to nie nastąpi, to Unii Europejskiej grozi utrata różnorodności biologicznej, która będzie postępować i ograniczać zdolności ekosystemów naturalnych do zaspokajania potrzeb człowieka w przyszłości.
W 23 z 28 państw członkowskich normy jakości powietrza są nadal przekraczane. Sytuacja ta dotyczy ponad 130 miast w całej Europie. Głównym źródłem tego problemu upatruje się w transporcie. Trzeba również wg KE zintensyfikować działania zmniejszające poziom hałasu w środowisku, gdyż jest to druga najbardziej szkodliwa przyczyna środowiskowa złego stanu zdrowia.
Jeśli chodzi o jakość wody i zarządzanie wodą, większość państw członkowskich ma trudności z osiągnięciem pełnej zgodności z przepisami dotyczącymi odbioru i oczyszczania ścieków komunalnych, a wobec 13 państw UE podjęła kroki prawne. Stężenia azotanów i poziom eutrofizacji nadal stanowią poważny problem w niemal wszystkich państwach członkowskich.
Istnieje kilka głównych przyczyn, które są wspólne dla wielu państw członkowskich: nieefektywna koordynacja między poziomami administracyjnymi, niewystarczający potencjał administracyjny oraz brak wiedzy i danych.
Trzeba wdrożyć wszystkie przepisy
Pełne wdrożenie unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska może pomóc gospodarce UE zaoszczędzić 50 mld euro rocznie na kosztach ochrony zdrowia i bezpośrednich kosztach ponoszonych przez środowisko. Jak wynika z badania Eurobarometr, 75 proc. obywateli uważa europejskie przepisy za niezbędne dla ochrony środowiska w ich kraju, a 80 proc. zgadza się z tym, że instytucje europejskie powinny mieć możliwość kontrolowania prawidłowego stosowania przepisów.
Komisarz do spraw środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella stwierdził: – Niepełne i niejednolite wdrażanie przepisów dotyczących ochrony środowiska nikomu nie wychodzi na dobre. Skuteczniejsze stosowanie prawa środowiskowego przyniesie korzyści obywatelom, administracji publicznej i gospodarce. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska. Komisja Europejska jest zdecydowana pomagać państwom członkowskim w dopilnowaniu, aby jakość powietrza i wody oraz sposób gospodarowania odpadami w ich krajach odpowiadały najwyższym normom. Potrzebne do tego informacje, narzędzia i harmonogram udostępni nam ten przegląd.
Po rozpoczęciu przeglądu wdrażania polityki ochrony środowiska prowadzone będą rozmowy z poszczególnymi państwami członkowskimi, wprowadzone zostanie narzędzie umożliwiające im wzajemną wymianę doświadczeń i wiedzy fachowej. Poza tym odbędą się debaty polityczne w Radzie ds. Środowiska.
Wszystkie 28 raportów można znaleźć TUTAJ.
Komentarze (0)