Jaka przyszłość dla wody? Wnioski po debacie na Envicon Environment 2019

Jaka przyszłość dla wody? Wnioski po debacie na Envicon Environment 2019
mat
10.10.2019, o godz. 15:50
czas czytania: około 3 minut
0

Ponowne wykorzystanie wody, aktualizacja KPOŚK, finansowanie gospodarki wodnej i dyrektywa w sprawie wody do spożycia to obecnie najbardziej palące tematy dotyczące gospodarki wodnej w Polsce. Omówili je eksperci podczas kongresu Envicon Environment 2019.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prace nad rozporządzeniem dotyczącym ponownego wykorzystania wody przyspieszyły – podkreślała Małgorzata Bogucka-Szymalska z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W środę odbyło się spotkanie w ramach trilogów przedstawicieli Komisji, Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczące tego rozporządzenia. Niestety nie znamy jeszcze ustaleń z tego spotkania – podkreślała.

Ponowne wykorzystanie wody bez przymusu

Polska ma pięcioletni okres na wdrożenie rozporządzenia dotyczącego ponownego wykorzystania wody oraz możliwość dokonania wyboru, czy chcemy je zrealizować. – Możemy nie przystąpić do realizacji tego rozporządzenia. Nie mamy wiele doświadczeń w tym zakresie i na razie nie widzimy konkretnych zidentyfikowanych potrzeb – wyjaśniła dyrektor Bogucka-Szymalska.

Z przyjęciem omawianego aktu prawnego wiążą się z obowiązki nałożone na operatorów zakładów oczyszczania oraz administrację. Operatorzy oczyszczalni ścieków będą zobowiązani do spełnienia minimalnych wymogów w zakresie jakości wody odzyskanej, monitoringu jakości wody odzyskanej oraz stworzenia planu zarządzania ryzykiem.

Poza kwestią powtórnego wykorzystania wody dyr. Bogucka-Szymalska wskazała inne nowe i istotne kierunki gospodarowania wodami w Polsce. Są to przede wszystkim aktywności związane z VI aktualizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, zmiana dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a także zmiany wynikające z ustawy z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw.

Finansowanie inwestycji wod-kan

Dyrektor Bogulska-Szymalska przedstawiła też potencjalne źródła finansowania inwestycji ściekowych na obszarach wiejskich. Jest to KPOŚK (tylko aglomeracje), PROW, NFOŚiGW, WFOŚiGW (Ogólnopolski program gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK), Polski Fundusz Rozwoju (Fundusz Inwestycji Samorządowych) oraz PPP w sektorze wod-kan.

Temat KPOŚK i związanym z nim finansowaniem kontynuował Andrzej Kruk, reprezentant Saur Polska. Według danych przedstawionych przez dyrektora Andrzeja Kruka, pod koniec 2017 r. 152 oczyszczalnie nie spełniały wymagań dotyczących jakości oczyszczanych ścieków, a aglomeracje spełniające łącznie wszystkie warunki dyrektywy ściekowej to tylko ok. 50 proc. ładunku zanieczyszczeń.

– Jest to i tak duży sukces, że w okresie relatywnie krótkim udało nam się uporządkować wiele instalacji – podkreślał prelegent.

Potrzeby inwestycyjne polskich gmin w latach 2017-2027 w zakresie sieci wodociągowo-kanalizacyjnych to 93,3 mld zł. Ta kwota ma pokryć modernizację i budowę 269,5 tys. km sieci wod-kan.

– Kwota jest zatrważająca, a dodając do tego koszty budowy i modernizacji stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków, to państwo polskie posiłkowane wsparciem unijnym może nie być w stanie udźwignąć tych kosztów. W związku z tym konieczne może okazać się wsparcie partnerów zewnętrznych – mówił dyrektor Andrzej Kruk.

Głos Unii Europejskiej

Plany Parlamentu Europejskiego dotyczące nowych regulacji, recyklingu wody i mikroplastików przedstawił dr Andrzej Grzyb, były poseł do Parlamentu Europejskiego.

Podkreślał, że woda jest tematem politycznym. W Polsce tego nie odczuwamy, ale jest to widoczne w skali wielkich konfliktów światowych. W 2015 r. powstała inicjatywa obywatelska nazwana „Prawem do wody”. Podpisało się pod nią ponad półtora miliona obywateli wspólnoty. Okazuje się, że nie tylko w skali globalnej, ale i w skali europejskiej dostępność wody w jakości odpowiedniej do spożycia jest bardzo istotnym tematem.

Woda pitna badana jest pod wieloma kryteriami. Jednak pojawiają się nowe zagrożenia, np. związane z obecnością hormonów w ściekach. Po przedostaniu się do środowiska są one niebezpieczne na wielu etapach cyklu obiegu wody w przyrodzie. Drugi element to np. mikroplastiki. Wykorzystujemy je do pakowania żywności, a także w opakowaniach, w których sprzedajemy wodę. Okazuje się, że nie pozostaje to bez wpływu na wodę, którą pijemy – podkreślał dr Andrzej Grzyb.

Przyjęcia rozporządzenia dotyczącego wody pitnej należy się spodziewać w przyszłym roku.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024