Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Jaki system wspierania OZE?

Jaki system wspierania OZE?
26.01.2009, o godz. 7:42
czas czytania: około 1 minuty
0

W 2010 roku powinniśmy wytwarzać 7,5 proc. energii ze źródeł odnawialnych - przypomina "Rzeczpospolita i zwraca uwagę, że w ubiegłym roku liczba zielonych certyfikatów w rejestrze świadectw pochodzenia odpowiadała jedynie połowie tej wartości.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

W opinii cytowanego przez dziennik Zbigniewa Kamieńskiego Dyrektora Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki, nasz system wspierania OZE jest optymalny, zmiany według niego powinny być wprowadzane wówczas, kiedy rzeczywiście znajdziemy coś lepszego, a koszty nie przekroczą efektów.

Jednocześnie jak pisze "Rz" dyrektor Kamieński zgadza się, że trzeba poprawić system wsparcia dla producentów ciepła. W rozmowie z dziennikiem dyrektor mówi o planach wprowadzenie instrumentów wsparcia o charakterze podatkowym – zachęcających do stosowania kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że nasz systemie wpierania OZE raczej nie należy się spodziewać wprowadzenia dotacji dla wytwórców energii z OZE jak to jest np. w Danii, gdzie między innymi producenci energii z biomasy otrzymują dotację w wysokości 0,4 korony (ok. 0,22 zł) za kWh, a z wiatru 0,10 korony za kWh przez 20 lat.

Jednocześnie "Rz" podkreśla, że za najlepszy system wspierania OZE w UE jest uznawany niemiecki, gdzie między innymi ustalane są, co trzy – cztery lata, stałe uzależnione od źródła, rodzaju technologii i wielkości instalacji, taryfy zakupu zielonej energii. Np. stawka za energię ze źródeł geotermalnych wynosi do 430 euro za MWh, a energię wodną, wiatrową i z biomasy wyceniono na 160 euro za MWh.

źródło: Rzeczpospolita, cire.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024