Jan Szyszko: wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO niezgodne z prawem

Jan Szyszko: wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO niezgodne z prawem
jwo
21.06.2017, o godz. 16:02
czas czytania: około 2 minut
1

- Wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO odbyło się niezgodnie z prawem i bez konsultacji z lokalną społecznością - powiedział w środę minister środowiska Jan Szyszko. Zamiast tego resort będzie zabiegał o wpisanie obszaru na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO odbyło się niezgodnie z prawem i bez konsultacji z lokalną społecznością. Zabiegamy, aby Puszcza została wpisana na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, gdyż jest świetnie udokumentowanym obiektem pod względem historii użytkowania – powiedział Jan Szyszko, minister środowiska.

Szef resortu środowiska przypomina, że cały obszar Puszczy po stronie polskiej został objęty siecią Natura 2000. – Wyznaczyliśmy obszary i siedliska. Natura 2000 mówi, że to, co wskazaliśmy powinno być w takim samym stanie zachowane – mówi minister Szyszko. -Tymczasem obecnie zanikają siedliska, priorytetowe z punktu widzenia UE, jak również gatunków związanych z tymi siedliskami – dodał.

Zdaniem Jana Szyszko na terenie Puszczy Białowieskiej dochodzi obecnie do rozbieżności co do tego, jak postępować z tym obszarem. – Z jednej strony mamy prawo Unii Europejskiej, które mówi: musicie chronić siedliska i gatunki tam występujące, czyli ochrona czynna, a z drugiej UNESCO, według którego Puszcza powinna pozostać nietknięta ręką człowieka i nie można jej użytkować czyli ochrona bierna – powiedział minister.

Szyszko oświadczył, że Polska będzie teraz zabiegała o to, by Puszcza Białowieska była obiektem nie dziedzictwa przyrodniczego, ale kulturowo-przyrodniczego, gdyż działalność człowieka na tym terenie “widoczna jest gołym okiem”.

Ministerstwo Środowiska przypomina, że Puszcza Białowieska po stronie polskiej ma około 60 tys. hektarów, z czego blisko 10 tys. hektarów zajmuje Białowieski Park Narodowy. Pozostała część, czyli ponad 50 tys. hektarów są to lasy gospodarcze nadleśnictw: Browsk, Białowieża i Hajnówka.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


ojoj

Komentarz #5582 dodany 2017-06-22 00:20:04

ten pan ma na pewno jakieś robaki. tak czy siak wyciąłbym go prewencyjnie i gejokaczkę też.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024