Japończycy wracają po prawie 30 latach do pomysłu wykorzystania energii geotermalnej. Co najmniej kilka firm nosi się z zamiarem budowy wykorzystujących ją elektrowni.

Jak podaje portal pb.pl, najbliższe wykorzystania źródeł geotermalnych do produkcji energii są firmy Mitsubishi Materials, Electric Power Development, J-Power, Nittetsu Mining i Kyushu Electric Power. Rząd Japonii planuje udzielenie im wsparcia w budowie i rozwoju planowanych elektrowni. Mitsubishi Materials ma już 2 elektrownie geotermalne, J-Power jedną.

Mitsubishi Materials i J-Power są gotowe zainwestować ok. 434 mln USD w budowę elektrowni wykorzystującej energię geotermalną w miejscowości Yuzawa w północnej Japonii. Wykorzystując źródło gorącej wody i pary na głębokości 2 tys. m, ma ona produkować 60 tys. kW energii. Jej uruchomienie jest planowane na 2016 r.

W Japonii działa 18 elektrowni wykorzystujących energię geotermalną. Ich łączna produkcja wynosi jednak tylko niewiele ponad 500 tys. kW, co stanowi 0,2 proc. energii elektrycznej produkowanej w Japonii – informuje pb.pl.

źródło: pb.pl, wnp.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj