Japonia zapowiada neutralność klimatyczną

Japonia zapowiada neutralność klimatyczną
PAP
26.10.2020, o godz. 9:05
czas czytania: około 2 minut
0

Premier Japonii Yoshihide Suga zapowiedział w przemówieniu programowym w parlamencie, że kraj postara się osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Oznacza to zmianę w polityce japońskich władz w sprawie ochrony klimatu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rząd w Tokio twierdził wcześniej, że planuje osiągnięcie neutralności klimatycznej tak szybko, jak będzie to możliwe, w drugiej połowie XXI wieku. Poprzez ustalenie konkretnego terminu Japonia upodobniła się do UE, która również określiła tę datę na 2050 rok.

„Odpowiedź na zmianę klimatu nie oznacza już hamowania wzrostu gospodarczego. Musimy zacząć myśleć, że podejmowanie asertywnych kroków przeciwko zmianie klimatu doprowadzi do zmian w strukturze przemysłu i gospodarki, które przyniosą wspaniały wzrost” – powiedział Suga.

Japonia jest obecnie piątym krajem świata pod względem ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. Władze podejmują działania na rzecz rozwoju energii odnawialnych, ale w kraju planowana jest też budowa nowych elektrowni węglowych – zaznacza agencja Reutera.

Kluczowe dla osiągnięcia celów klimatycznych będą innowacje technologiczne, w tym nowe panele słoneczne i recykling dwutlenku węgla – ocenił japoński premier, zapowiadając intensyfikację badań w tym zakresie.

W swoim przemówieniu programowym Suga, który objął funkcję szefa rządu w połowie września, zapowiedział również wysiłki na rzecz cyfryzacji kraju.

Premier ocenił, że kluczowe dla Japonii jest utrzymanie stabilnych relacji z Chinami, ale zaznaczył, że Tokio będzie kontynuowało współpracę ze „wszystkimi myślącymi podobnie narodami na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.

W ubiegłym tygodniu Suga odwiedził Wietnam i Indonezję, gdzie promował wizję „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” i zapowiadał zacieśnienie współpracy obronnej z tymi krajami. Komentatorzy oceniali to jako odpowiedź na rosnące wpływy Chin w Azji Południowo-Wschodniej oraz ich roszczenia terytorialne na morzach Południowochińskim i Wschodniochińskim.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024