[poll id=”48″]
Naturalne ekoświęta w Olsztynie
Od 12 do 15 grudnia Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza mieszkańców stolicy regionu i gości na doroczny Warmiński Jarmark Świąteczny.
Tym razem wśród gwiazd umilających czas odwiedzającym jarmark znajdą się m.in. Stanisław Soyka, Czesław Mozil, Krystyna Czubówna i Michał Milowicz! W programie nie zabraknie także wizyty św. Mikołaja z Rovaniemi, świątecznej karuzeli oraz barwnych instalacji i pokazów.
W tym roku Warmiński Jarmark Świąteczny odbędzie się pod hasłem „Naturalnie Święta!”. Jak tłumaczą organizatorzy przy okazji Bożego Narodzenia mieszkańcy chcą pokłonić się umęczonej Ziemi i w miarę możliwości ograniczyć liczbę gastronomicznego plastiku, proponując naturalne atrakcje i gadżety oraz promując postawy proekologiczne.
Dlatego w programie Jarmarku pojawią się m.in liczne eko-warsztaty oraz eko-instalacje m.in. sanie zaprzężone w rowery, napędzane siłą ludzkich mięśni. Tematykę ekologiczną uzupełnią działania o charakterze charytatywnym: jednym z istotnych elementów programu będzie I Bieg Mikołajów, z którego dochód zostanie w całości przeznaczony na wsparcie oddziału psychiatrycznego dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie. W tym roku Warmiński Jarmark Świąteczny odbędzie się po raz jedenasty. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna.
Poznańskie rozświetlone niespodzianki
Betlejem Poznańskie działa już od 16 listopada. Na Placu Wolności można skosztować potraw z różnych zakątków świata, m.in. Francji, Włoch, Niemiec, Holandii czy Litwy. Nie zabrakło też tradycyjnych polskich specjałów, jak barszcz z uszkami, makowiec, pierogi czy ręcznie robione pierniki. Kupić tu można również ozdoby choinkowe i świąteczne prezenty. Tak jak w latach ubiegłych, na placu Wolności stanęły karuzele dla dzieci i diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę Poznania. Na schodach Arkadii odwiedzić można Szopkę Betlejemską. Nowością jest adwentowy kalendarz o wymiarach 8 na 2 metry.
W sobotę, 30 listopada, rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku w Poznaniu. Jak zawsze można odwiedzić tu Szopkę Bożonarodzeniową, zadzwonić „Dzwonkiem życzeń” czy wrzucić list do specjalnie przygotowanej skrzynki Poczty św. Mikołaja. Pojawi się również zimowa instalacja niespodzianka. Tego dnia zostanie rozświetlona miejska choinka, a w dalszej kolejności wszystkie uliczki, które przylegają do Starego Rynku. Oprócz oświetlenia na latarniach, pojawią się elementy zdobiące fontanny oraz figury przestrzenne. Iluminacja przedstawiająca drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która w poprzednich latach stała na placu Kolegiackim, z racji trwających prac budowlanych przeniesiona zostanie na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta.
Warto dodać, że w każdy grudniowy weekend na najmłodszych czekają zimowe animacje i spotkania z bajkowymi postaciami. W dniach 7-8 grudnia odbył się Poznań Ice Festival, a Stary Rynek stał się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie. Natomiast 14 grudnia wszyscy chętni będą mogli odśpiewać w wielu językach „Cichą Noc” – najbardziej znaną kolędę na świecie. 15 grudnia do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju. W czasie Betlejem Poznańskiego ulicami miasta będzie też jeździć Świąteczna Bimba. Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 22 grudnia. Diabelski młyn zostanie dłużej – do 2 lutego.
Rybnik czeka już na Święta
Na ulicach Rybnika pojawiły się świetlne dekoracje. Na rynku trwa jarmark bożonarodzeniowy. Odbyły się też pierwsze z wydarzeń Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania.
7 grudnia, w obecności zgromadzonych na rynku rybniczan i mieszkańców sąsiednich miast, rozbłysła rynkowa choinka. Zdobiące rynek dziewięciometrowe drzewko to w tym roku jodła kalifornijska, pochodząca z dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Zawieszono na niej 80 dzwonków, 160 bombek i 2240 punktów świetlnych.
Oczekiwanie na święta w Rybniku umilają świetlne dekoracje. Na ulicach miasta pojawiły się ozdoby m.in. LED-owe sople i choinki, dekoracje na słupach, elewacyjne i choinki. Nie brakuje też świetlnych nowości.
Nowy wystrój zyskał rybnicki deptak – przechodząc od rynku do bazyliki nad głowami zobaczymy efektowne LED-owe sopelki. Pojawiły się też choinki w kształcie kul z niebem z lampek LED. Łączny koszt tegorocznych dekoracji to 342 149 zł. Na kwotę tę składa się zakup nowych elementów oraz remont istniejącego oświetlenia. Prace związane z zawieszeniem i podłączeniem dekoracji wykonują pracownicy zarządu zieleni miejskiej.
Toruńskie pamiątki z duszą
Toruński jarmark bożonarodzeniowy ruszył w tym roku 29 listopada. To już kolejna edycja wydarzenia, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród odwiedzających.
Lokalizacja jarmarku od lat pozostaje taka sama – na Rynku Staromiejskim, w bliskim sąsiedztwie Ratusza Staromiejskiego i pomnika Mikołaja Kopernika. Dla torunian i gości przebywających w mieście w okresie przedświątecznym przygotowano masę atrakcji.
Podczas jarmarku można zakupić nie tylko tradycyjne, ludowe rękodzieło czy pamiątki „z duszą”. Swoje produkty wystawiają tu także lokalni producenci żywności, oferujący produkty regionalne.
W tym roku na toruńskim jarmarku bożonarodzeniowym pojawiło się 60 wystawców, 17 z nich pochodzi z Torunia lub regionu. Jarmark to jednak nie tylko okazja do zakupu wyjątkowych świątecznych pamiątek i naturalnych specjałów kuchni regionalnej.
Wydarzeniu towarzyszą liczne atrakcje, w tym animacje i zabawy dla najmłodszych, warsztaty dla dzieci i młodzieży, koncerty lokalnych artystów i plenerowe seanse świątecznych filmów.
W niedzielę, 8 grudnia została zorganizowana wielka parada ulicami starego miasta, połączona z koncertem plenerowym. Podczas jarmarku odbędą się rodzinne biegi sztafetowe, które zaplanowano na 14 grudnia. W tym roku jednym z wydarzeń towarzyszących jest także akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, którą współorganizuje Fundacja DKMS. Toruński jarmark bożonarodzeniowy potrwa do 22 grudnia.
Zielona Góra w kolorowych barwach
W sobotę 14 grudnia na zielonogórskim deptaku rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy, który potrwa do niedzieli 22 grudnia. Swoje stroiki, anioły, haftowane obrusy, ozdoby choinkowe zaprezentują artyści i rękodzielnicy. Nie zabraknie również artykułów potrzebnych do przygotowania i wzbogacenia potraw wigilijnych.
Zielonogórzanie będą mogli spróbować grzanego wina oraz dowiedzieć się jak przygotować trunek. Wystawcy będą prezentować się w drewnianych, jednolitych domkach i namiotach w barwach miasta. W tym okresie Zielona Góra rozświetlona będzie świątecznymi dekoracjami tj. dwoma dużymi choinkami, saniami Mikołaja, zimową fontanną, bombkami, girlandami, iluminacjami świetlnymi na miejskich drzewach i lampach. Z tej okazji wieża ratusza rozbłyśnie kolorowymi barwami.
Przez całe wydarzenie ze sceny muzycznej będziemy mogli usłyszeć utwory świąteczne. Z kolei 14-15 i 21 grudnia będzie funkcjonować Gwiazdkowa Warsztatownia, gdzie odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci. Na najmłodszych czekać będą styropianowe bombki, które pod okiem instruktorów plastyków dzieci będą ozdabiały różnymi technikami. Wykonać będzie można różnego rodzaju ozdoby choinkowe.
W poniedziałek, 16 grudnia odbędą się po raz drugi pokazy i warsztaty rzeźbienia w lodzie. Zobaczyć gotową rzeźbę to jedno, ale samemu ją stworzyć, to zupełnie innego rodzaju doznanie artystyczne. Natomiast pokaz rzeźbienia to niezapomniane widowisko – artysta pracuje piłą elektryczną, dłutami, a nawet ogniem.
Po raz pierwszy na zielonogórskim jarmarku pojawi się Snow Fun Park akademia snowboard’u dla dzieci pod opieką doświadczonych instruktorów. Strefę tworzy sztuczna nawierzchnia imitująca użytkowo i wizualnie śnieg, infrastruktura treningowa (najazdy, wzniesienia, hopki, równoważnie, słupki), najwyższej klasy sprzęt snowboardowy dla dzieci (deski, wiązania, ochraniacze) oraz znaczniki tank top.
Z kolei 22 grudnia mieszkańcy są zaproszeni na Miejską Wigilię podczas, której w koncercie kolęd i pastorałek zaprezentują się wokaliści Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Życzenia mieszkańcom złożą biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz władze miasta, chwilę później koncertem kolęd Miejską Wigilię uświetni zespół Krystyna Giżowska, a harcerze przekażą mieszkańcom światełko betlejemskie.
Komentarze (0)