Jarocin łączy gminne instytucje w komunalną sieć energetyczną

Jarocin łączy gminne instytucje w komunalną sieć energetyczną
Bartłomiej Leśniewski
08.09.2022, o godz. 8:06
czas czytania: około 2 minut
0

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, oraz prezesi sześciu spółek komunalnych podpisali list intencyjny dotyczący zaprojektowania i wybudowania połączenia kablowego pomiędzy spółkami miejskimi. Dzielić się ma ona energią produkowaną m.in. w Wielkopolskim Centrum Recyklingu

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– To kolejny krok w dążeniu do założonego celu – tańszej energii w naszej gminie. Już produkujemy energię elektryczną ale chcemy, żeby było jej znacznie więcej. Wszystko z pożytkiem dla mieszkańców korzystających z usług realizowanych przez gminne instytucje  – mówił w trakcie spotkania burmistrz Adam Pawlicki.

Tańszy prąd

– Teraz w dobie kryzysu gospodarczo energetycznego jest to niezmiernie ważne zadanie, ceny prądu wpływają na koszt życia mieszkańców, droższy prąd oznacza podwyżki w każdej dziedzinie gospodarki. My już teraz chcemy łagodzić tego skutki – kontynuował burmistrz Pawlicki.

Podpisany list intencyjny dotyczy przede wszystkim podjęcia prac przy zaprojektowaniu i wybudowaniu połączeń kablowych pomiędzy spółkami, w szczególności pomiędzy

  • Wielkopolskie Centrum Recyklingu i Jarocin Sport;
  • Jarocin Sport i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie;
  • Jarocin Sport i Zakład Usług Komunalnych Sp.. w Jarocinie (ZUK);
  • ZUK i Stacja Uzdatniania Wody.

W ramach przedsięwzięcia planuje się również budowę magazynów energii, farm fotowoltaicznych oraz stacji transformatorowych.

Klaster energii

– Podjęte działania dotyczą Klastra Energia Jarocin, którego rozwój ma w przyszłości doprowadzić do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej sektora komunalnego oraz jednostek podległych gminie Jarocin – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy Jarocin.

Osiągnięcie powyższego celu realizowane będzie m.in. poprzez rozbudowę istniejących i nowych odnawialnych źródeł energii oraz sieci dystrybucyjnej pomiędzy kluczowymi odbiorcami i producentami energii elektrycznej.

Działania te mają zapewnić poprawę jakości zasilania, zwiększyć lokalne bezpieczeństwo energetyczne  oraz doprowadzić do uzyskania określonego efektu ekonomicznego poprzez tańsze zaopatrzenie w energię elektryczną gminy.

Własna energia w Jarocinie to także efekt wieloletnich zabiegów działającego w tym mieście Wielkopolskiego Centrum Recyklingu. Ta instalacja komunalna w 2020 roku osiągnęła samowystarczalność energetyczną, zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną czerpie z tej, którą sam wyprodukuje w zespole kogeneracyjnym oraz z instalacji fotowoltaicznej. W 2021 roku spółka wyprodukowała o 393,5 MWh więcej energii niż zużyła.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024