Jarocin chce zapobiec podtopieniom w centrum miasta przez oddzielenie kanalizacji sanitarnej od deszczowej. Rewitalizacja śródmieścia jest jednym z sześciu zadań realizowanych w ramach ogromnego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin” wartego blisko 256 mln zł. Na jego wykonanie PWiK w Jarocinie pozyskało dofinansowanie unijne w wysokości 128 mln zł.

Oprócz oddzielenie kanalizacji sanitarnej od deszczowej, zmodernizowana zostanie też sieć wodociągowa, przebudowane ulice, powstaną nowe tereny zielone.

– Filarem tej inwestycji jest rozdział kanalizacji deszczowej od sanitarnej, ale przy okazji wykorzystaliśmy ten moment, aby doprowadzić do rewitalizacji infrastruktury w całym Śródmieściu. Mam na myśli przebudowę całej infrastruktury drogowej z zielenią miejską i tej, która w drogach się znajduje – wymienia burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. – Myślę, że koszt całości tego zadania, łącznie z tymi inwestycjami będzie opiewał na 150 milionów zł. Nie koniec na tym. Pracujemy już nad uchwałą, która będzie motywowała przedsiębiorców, właścicieli kamienic do rewitalizacji witryn sklepowych również z pomocą gminy Jarocin – dodaje.

Ulice: Wrocławska, Świętego Ducha, Śródmiejska zmienią się nie do poznania. W centrum miasta będzie więcej drzew, krzewów i kwiatów. Położona zostanie nowa nawierzchnia dróg, chodniki, zwiększy się ilość miejsc parkingowych.

Specjaliści połączyli siły

Do realizacji zadania zostało powołane konsorcjum firm Wuprinż i Drobud. – Budowa nowej, wymiana istniejącej infrastruktury podziemnej w centrum miasta na bardzo dużych głębokościach, przy twardej zabudowie wiąże się zawsze z ryzykiem – podkreśla Andrzej Siliński, prezes Zarządu PRD Drobud – Dlatego połączyliśmy kilkudziesięcioletnie doświadczenie w branży instalacyjnej firmy Wuprinż oraz kilkudziesięcioletnie doświadczenie w branży drogowej firmy Drobud.

Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK w Jarocinie podkreśla, że inwestycja jest zwieńczeniem kilku lat pracy, przygotowywania wniosków i starania się o dofinansowanie. – Projekt obejmie modernizację około 5 km sieci kanalizacyjnej, około 7 km wodociągów do tego około 600 przyłączy, które też wymienimy – wyjaśnia.

Właściwe prace budowlane rozpoczną się najwcześniej jesienią tego roku, po etapie projektowym i uzyskaniu pozwolenia na budowę. Cała inwestycja ma być zakończona w czerwcu 2022 r.

Czytaj więcej

Skomentuj