Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych powstała w Busku Zdroju [WIDEO]

Jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych powstała w Busku Zdroju [WIDEO]
02.07.2021, o godz. 11:27
czas czytania: około 2 minut
0

W południowej części Buska-Zdroju, na terenie nowego parku zdrojowego, powstała jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce. Obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna mgielna. Może on pełnić dodatkowe funkcje, gdyż jego rozmiary umożliwiają organizację wydarzeń i imprez kulturalnych. Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękna panoramę uzdrowiska.

– Na plac budowy tężni wjechało prawie 100 tirów z tarniną, przywieziono 700 m sześc. drewna modrzewiowego i ponad 1200 m sześc. żelbetonu. Całkowita długość ścian ułożonych z tarniny to 560 m, a ich powierzchnia ma około 5 tys. m2 – poinformował burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora podczas otwarcia obiektu.

Dodał, że taras na wysokości ponad 8 m ma 1,2 tys. m2. Niecka basenowa z solanką ma około 2 tys. m2. W tężni stale krąży około 200 msolanki.

– To wyjątkowe miejsce i wspaniały obiekt, który zostanie przekazany do użytku mieszkańcom, kuracjuszom i wszystkim turystom, którzy będą mieli przyjemność korzystania z niego. Mam nadzieję, że kompleks będzie jednym z najważniejszych turystycznych punktów Buska-Zdroju, Ponidzia i województwa świętokrzyskiego – podkreślił burmistrz Buska-Zdroju.

Do konkursu na projekt tężni zgłosiło się 56 pracowni architektonicznych. Zwyciężył projekt Piotra Musiałowskiego i Michała Adamczyka z pracowni 2pm z Warszawy. Wykonawcą inwestycji była firma ANNA-Bud z Bilczy. Inwestycja kosztowała około 25 mln zł.

Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W tutejszych sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę i choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych – siarczkowej i solanki. Działa tu kilkanaście obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, także sanatoria prywatne. W ostatnich latach przedsiębiorcy zainwestowali też w spa, hotele i pensjonaty.

Nie tylko tężnia

Tuż obok wyżej opisanego obiektu usytuowany jest dom zdrojowy z pijalnią wód i całoroczną mini tężnią. W budynku utworzono ponadto oranżerię, która kusi nie tylko swoją roślinnością, ale także egzotycznym klimatem. Na zewnątrz znajduje się również multimedialna fontanna, a wkrótce będzie można korzystać z nowoczesnego placu zabaw dla dzieci. Całość kompleksu położona jest pośród parkowej zieleni, która zachęca do długich spacerów, a malowniczo zaaranżowane tereny tworzą niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju.

Tężnia solankowa położona jest na terenie malowniczego, bogato zadrzewionego parku zdrojowego liczącego dziś 11,5 hektara. Park przechodzi właśnie rewitalizację. Rośnie w nim ponad 130 gatunków drzew, m.in. cisy, klony, dęby, jesiony, kasztanowce, lipy, sosny. Latem można zobaczyć starannie komponowane dywany kwiatowe. Park sprzyja nie tylko spacerom, bowiem na jego terenie nie brakuje też ścieżek dla miłośników Nordic Wolking.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024