Jerzy Buzek: trzeba chronić obywateli UE zagrożonych ubóstwem energetycznym, ale też uniknąć rozpadu rynku energii

Jerzy Buzek: trzeba chronić obywateli UE zagrożonych ubóstwem energetycznym, ale też uniknąć rozpadu rynku energii
MŁ/PAP
09.10.2022, o godz. 9:01
czas czytania: około 3 minut
0

Musimy chronić konsumentów w Unii - zagrożonych ubóstwem energetycznym odbiorców wrażliwych, rodziny, gospodarstwa domowe, małe i średnie firmy czy przemysł energochłonny, a z drugiej - uniknąć fragmentacji i rozpadu rynku energii UE. - mówi w rozmowie z PAP b. premier, europoseł Jerzy Buzek (PO).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“Trzy z czterech propozycji, zawartych w liście przewodniczącej Komisji Europejskiej do szefów rządów państw UE, jest zbieżnych z postulatami, które już w maju zgłaszaliśmy w ramach prac nad rozporządzeniem o magazynach gazu. Kierowałem nimi z ramienia Parlamentu Europejskiego. Chodzi po pierwsze – o wspólne negocjowanie zakupów gazu, po drugie – o ograniczanie zużycia tego surowca w Unii Europejskiej i po trzecie – o przyśpieszenie inwestycji w brakujące gazociągi czy połączenia między krajami unijnymi, tzw. interkonektory. Niestety, rządy państw członkowskich w Radzie UE wszystkie te pomysły wtedy odrzuciły – jako zbyt daleko idące, nieuzasadnione i niepotrzebne” – wskazał Buzek.
Jak dodał fakt, że w przeddzień nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Pradze Ursula von der Leyna przedstawiła te propozycje sprzed pół roku przywódcom krajów unijnych, świadczy “o istotnej zmianie w ich nastawieniu do tych spraw”.

“To cieszy – szkoda jedynie, że straciliśmy tyle czasu. Jednocześnie postulaty te są zgodne z rekomendacjami rezolucji PE w sprawie reakcji UE na wzrost cen energii w Europie, którą przyjęliśmy w środę na sesji plenarnej w Strasburgu. Chodzi z jednej strony o to, by chronić konsumentów w Unii – zagrożonych ubóstwem energetycznym odbiorców wrażliwych, rodziny, gospodarstwa domowe, małe i średnie firmy czy przemysł energochłonny, a z drugiej – uniknąć fragmentacji i rozpadu rynku energii UE. To wielkie zadanie i jeszcze większa odpowiedzialność – mam nadzieję, że rządy państw członkowskich w Radzie staną tym razem na wysokości zadania” – zaznaczył.

“Musimy jako UE niezłomnie trzymać się kursu”

“Jak powiedziała nam przewodnicząca von der Leyen, by pokonać Putina, skutecznie wesprzeć Ukrainę i przezwyciężyć kryzys energetyczny musimy jako UE niezłomnie trzymać się kursu. Nie czas wyrywać sobie kierownicę czy asekuracyjnie zaciągać hamulec. W Parlamencie Europejskim rozumiemy to bardzo dobrze – od pierwszych dni wojny i szantaży Putina staramy się być sprawnym i przewidującym pilotem” – podsumował Buzek.

W liście do przywódców UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała, że należy opracować interwencję w celu ograniczenia cen na rynku gazu ziemnego.

“Znowu znajdujemy się w krytycznym momencie. Kryzys energetyczny jest poważny i wszedł w nowy etap. Tylko wspólna europejska reakcja może obniżyć koszty energii dla rodzin i firm i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne na tę i nadchodzące zimy” – napisała von der Leyen.


W dniach 18-19 października 2022 w Poznaniu odbędzie się  Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON. Omawiane będą również między innymi zagadnienia związane z kryzysem energetycznym, problematyka dotycząca zagospodarowania odpadów, oraz kwestie deficytu wody i suszy.

Szczegóły, program i rejestracja na stronie:

Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON

Zapraszamy!


 

“Chociaż ceny gazu spadły w ostatnich tygodniach, to pozostają bardzo wysokie i stanowią duże obciążenie dla naszych obywateli i gospodarki. Musimy chronić nasz jednolity rynek, który wielokrotnie zapewniał odporność w obliczu kryzysu. Ponadto musimy zachować nasze wspólnie uzgodnione ambicje klimatyczne, które również wzmacniają naszą suwerenność. Aby uniknąć poważnej fragmentacji potrzebujemy zjednoczonej i wspólnej reakcji europejskiej. Musimy zachować równe warunki działania bez zakłóceń jednolitego rynku i działać razem w duchu wzmocnionej solidarności między państwami członkowskimi i z naszymi sąsiadami” – zaapelowała.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024